“Fiber yaygınlaşmazsa 5G’den iyi sonuç alamayız”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber altyapısının tamamlanması gerektiğini belirterek, “Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G’ye geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu sistem düzgün çalışmaz.” dedi.

1-

Murat Erkan, 5G yatırımının 4G’nin yaklaşık 10 katı olacağını  belirterek, fiber altyapının tamamlanması için 13 milyar dolar yatırım yapılması  gerektiğini vurguladı.

2-

5G’nin oluşturacağı ekonomiden mahrum kalmamak için, fiber altyapının  tamamlanması gerektiğine işaret eden Erkan, şunları söyledi:

3-

“Toplam 13 milyar dolar harcanması lazım ki 3 operatör yeterli fiber  altyapıyı 3’ü birden götürsün. Eğer bu yatırımı ortak yaparsak 2,5-3 milyar  dolara düşüyor. Herkes kendi altyapısını tek yapmak yerine ortak yapmaya karar  verirse Türkiye ekonomisine 10 milyar dolar civarında bir fayda çıkmış olacak. Bu  10 milyar dolar başka şeylere yatırabilir. O yüzden de bir ortak altyapı olmalı.  Rekabeti altyapıda yapmak yerine rekabeti üst yapıda hizmette ve servislerde  yapalım. Bu konuda bir takım anlaşmalar yapılmasına rağmen çok ilerleyemedik. Biz  yine de Türksat ve Vodafone ile altyapı paylaşım sözleşmesi imzaladık. Şu anda da  birbirimizin şebekesini kullanmaya başladık.”

4-

Erkan, Avrupa’da altyapı paylaşım konusunda 10’un üzerinde anlaşma  yapıldığını anımsatarak, 2025’te 50 milyar cihazın internete bağlanacağını, bunun  da herkesin birden fazla cihazı olacağı anlamına geldiğini ifade etti.

5-

Bu kadar fazla cihazın internete bağlanmasının, kapasite ihtiyacı  doğurduğuna değinen Erkan, “Şu andaki cihaz sayısı ile 4,5G yeterli ama aynı anda  10 kişinin bağlandığı bir baz istasyonunun hızı ile bin kişinin bağlandığı bir  baz istasyonu arasındaki kapasite ihtiyacı dramatik olarak artıyor. Altyapıda  fiber olmadan bu hızı verme şansınız yok. Akıllı şehir, akıllı ulaşım, akıllı  elektrik dediğimizde bunların hepsi aslında dönüyor dolaşıyor çok temel bir yere  geliyor: fiber altyapı.” değerlendirmelerini yaptı.

6-

“İyi bir 5G şebekesi için fiber altyapısını tamamlamamız gerek”

Murat Erkan, Turkcell’in üç yıldır 5G testleri gerçekleştirdiğini anımsatarak, daha verimli 5G hizmeti sağlayabilmeleri için müsait olmayan  frekansların da sisteme katılması gerektiğini dile getirdi.

7-

4,5G lisanslarının frekans olarak 5G’ye de müsaade ettiğine dikkati çeken Erkan, şunları kaydetti:
“5G’de daha verimli yeni frekanslar çıktı. O frekansların da bizim  kullanımımıza verilmesini bekliyoruz. Bu tabii devletin politikasıyla da ilişkili  bir şey. Bu frekansların bir kısmı askeriyede, televizyon kanallarında da  olabilir. Bu konunun netleşmesi gerekiyor. Turkcell olarak şu an kendi elimizde  var olan frekanslarımızla 3 şehirde 5G sinyalini verdik. Biz dünyanın en hızlı  4.5G hizmetini sağlıyoruz. Dünyada sadece İsviçre’de ve bizde olan 1.2 gigabit  hız veren 4,5G altyapımız var. Bu hızlar zaten bir kişi için yeterli. Sorun bunu  yüz binlerce cihaza verme ihtiyacı oluştuğu zaman ortaya çıkacak duruma  hazırlanmak. Bizim ülke olarak iyi bir 5G şebekesini oluşturmak için fiber  altyapısını tamamlamamız gerekiyor. Fiberi yeterince yaygınlaştıramazsak 5G’ye  geçsek bile iyi bir sonuç elde edemeyebiliriz. Bu teknolojiler bir halka gibi  birbirine bağlı şekilde gelişiyor. Bu halkalardan birisi çok zayıf kalırsa, bu  sistem düzgün çalışmaz.”

8-

“Türkiye markası olarak daha ileri gitmek istiyoruz”

Murat Erkan, Turkcell olarak 5G yolunda 5T manifestosuyla hareket ettiklerini, 5G’nin mobil dönüşümün ötesinde daha kapsamlı bir dijital dönüşüm  olduğunu söyledi.

9-

5G’nin içerisinde fiber altyapı, nesnelerin interneti, yapay zeka,  akıllı şehirler ve sürücüsüz arabalar gibi birçok konunun olduğundan bahseden  Erkan, “5G yolunda 5T anlayışının kendi içinde bir manifestosu var. Bir tanesi  Turkcell Türkiye’nin markası. Bir Türkiye markası olarak daha ileri gitmek  istiyoruz.” dedi.

10-

Erkan, Turkcell’i dünyanın her yerinde bilinen, kendini ortaya koyan bir şirket yapmak istediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Rusya’da da Japonya’da da Dubai’de de Turkcell dendiği zaman bir  anlam ifade etsin, Türkiye’nin markası olsun. Bunun yanında Turkcellli diye bir  kavram ortaya koymak istiyoruz. Müşteriler çalışanlar hepsini birlikte bir aile  gibi görmek istiyoruz. 5G yolunda bahsettiğim teknolojide lider konumda olmak  istiyoruz. Tek Turkcell dediğimiz bir şey var. O da müşteri bize hangi kanaldan  gelirse gelsin o kanalda bütün problemlerini çözmek istiyoruz. Çağrı merkezinden  gelebilir, mağazadan gelebilir, dijital ortamdan gelebilir ya da uygulama  üzerinden gelebilir. Biz müşterimizi o geldiği noktada kucaklayıp tek noktadan  çözüm sunan bir yapı üstüne oturacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Fiber yaygınlaşmazsa 5G’den iyi sonuç alamayız”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Otuz Dört - Dünya'dan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin