“Türk Kılıcı” füze olarak geri döndü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Savunma sanayisinde son dönemde ortaya konulan modern ürünler, Türk tarihinde çeşitli dönemlerde kullanılan silah sistemlerinin adıyla hayata geçiriliyor. ROKETSAN’ın geliştirdiği minyatür füze sistemine, Osmanlı’da bir dönem yaygın olarak kullanılan ve “Türk Kılıcı” olarak da anılan Yatağan ismi verildi.

ROKETSAN, füze ürün ailesinin en yeni ve en küçük üyesi Yatağan  Minyatür Füze Sistemi’ni, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda  (IDEF’19) tanıttı.

Sistem için Türk tarihinde savunma alanında kullanılan bir ürünün adı  tercih edildi.

Osmanlı döneminde yaygın olarak 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar  kullanılan Yatağan kılıcı, yabancılar arasında “Türk Kılıcı”, halk arasında  “Kulaklı” olarak da adlandırıldı. Kılıcın ağırlık merkezi, kılıç yapımında Türk  eğrisi olarak bilinen açısı ve ideal vuruş şekli diğer kılıçlardan farklı olduğu  için kullanım zorluğu barındırıyor. Formundaki bu farklılık, düşmanın her yönden  gelecek kılıç darbelerinin daha kolay savurulmasına imkan sağlamasından  kaynaklanıyor. Yatağan, iyi kullanan birinin elinde tahrip ve keski gücüyle çok  etkili bir silah haline geliyordu.

Tüm bu özelliklere sahip kılıcın ismi, uzun yıllar sonra ileri  teknolojiye dayalı yerli ve milli bir sisteme verildi.

Meskun mahal harp ortamında, güvenlik güçlerinin, keskin nişancı,  toplu hedef ve düşmanla temasta takviyeye gelen unsurlar gibi tehditlere karşı  muharip güç etkinliğinin artırılma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu alanda mevcut  çözüm olarak sunulan ve yaygın bir kullanıma sahip olan konvansiyonel bombaatar  mühimmatları güdümsüz olmaları, mevcut tehditlere göre menzillerinin kısa  kalması, uzak menzildeki hedeflerde yüksek saçılım göstermesi ve bu nedenle  istenmeyen yan hasarlar oluşma olasılığı gibi dezavantajlara sahip bulunuyor.

Tek seferde yüksek hassasiyet hedefe ulaşıyor

ROKETSAN, bu ihtiyaca çözüm üretmek hedefiyle yaptığı çalışmalar  sonrasında, mevcut ve yeni nesil 40 milimetre bombaatar silahları kullanılarak  atılabilen, mevcut bombaatar mühimmatlarının sahip olduğu azami menzilin çok daha ilerisinde etkili menzile sahip, keskin nişancı, toplu hedef ve benzeri  tehditlere doğrudan, tek seferde, yüksek hassasiyet ile ulaşacak güdümlü bir  minyatür füze sistemi tanımını ortaya koyuyor.

Şirket, mevcut meskun mahal harp ortamında silahlı kuvvetlerin  etkinliğini artırmak amacıyla yerli ve milli bir çözüm olarak Yatağan Füze  Sistemi’ni sundu.

Yatağan Füze Sistemi, yaklaşık 1 kilogram ağırlığı ile tek piyade  tarafından mevcut bombaatar silahları ile ya da insansız kara, deniz ve mini  insansız hava araçları (İHA) ile atılabiliyor. Yarı aktif lazer arayıcı başlığı  ile vuruş hassasiyeti yaklaşık 1 metre olan Yatağan, yaklaşık bin metre menzile  ulaşabiliyor.

Sistem, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı  mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere karşı etki sağlayabiliyor.

Meskun mahalde azami üstünlük

Füze sistemi, düşük faydalı yük kapasitesi olan mini İHA ve insansız  kara, deniz araçlarına entegre edilerek bu platformlardan da atılacak ya da  bırakılacak.

Yatağan, lazer işaretleyici ile işaretlenmiş hedefe, minyatür arayıcı  başlığı ve minyatür kontrol tahrik sistemi ile yönleniyor. Hedef işaretleme,  kullanıcının isteğine bağlı olarak kullanıcının kendisi, bir yardımcı personel,  mini İHA ya da insansız kara, deniz araçları üzerine yerleştirilmiş lazer  işaretleyiciler ile yapılabilecek.

Yatağan’ın 2021 yılında geliştirme ve kalifikasyon çalışmalarının  tamamlanarak sistemin envantere alınması planlanıyor.
 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Türk Kılıcı” füze olarak geri döndü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Otuz Dört - Dünya'dan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin