Sanal oyunlarda uyuşturucu tuzağı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanal oyunlardaki tehlikeli içerikler, uyuşturucu ticaretinden adam kaçırmaya, soygundan mafya yapılanmasına kadar pek çok yasa dışı faaliyeti özendiriyor.

1-

Sanal oyunlardaki tehlikeli içerikler,  uyuşturucu ticaretinden adam kaçırmaya, soygundan mafya yapılanmasına kadar pek  çok yasa dışı faaliyeti özendiriyor. 

2-

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay, yaptığı açıklamada,  bugün dünyanın başında “obezite” ve sosyal medya aracılığıyla “teknoloji  bağımlılığı” gibi iki büyük belanın olduğunu belirtti.

3-

70 yaşındaki insanı uyuşturucuya, 50 yaşın üzerindeki birini ise  sigara ve madde bağımlısı olmaya alıştırmanın çok zor olduğunu, bütün yaş gruplarının teknoloji bağımlılığına alışmasının ise kolay olduğuna değinen Unay,  sosyal medya kullanımı açısından her yaş grubunda çok farklı sıkıntıların  yaşandığını ifade etti.

4-

Çocukların eline tablet veya telefon verildiğinde onların anne ve babasından habersiz uygunsuz içerikli video ve uygulamalarını takip edebildiğini  ancak bunu bilerek değil, “tıklaya tıklaya” yaptığını anlatan Unay, ailelerin bu  konularda çok dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

5-

Sosyal medyanın yaygınlaşması ve özellikle çocukların bu mecrada sahipsiz kalmasının, bu platformda sinsi şekilde bekleyen kötü insanların  harekete geçmesine sebep olduğunu vurgulayan Unay, şunları söyledi:

6-

“Facebook, Youtube, Instagram gibi platformlarda tüm insanlık tarafından suç kabul edilen ve mücadele edilen zararlı fikir ve alışkanlıklar  sanki baharda yeniden yeşeren bitkiler gibi taze ve gür bir şekilde filizlenerek  bu yeni sahada yayılıyorlar. Artık kontrol etmediğimiz bu mecrada terörden tutun  da şiddete yöneltme ve zararlı maddelere özendirme, çocuklarımız başta olmak  üzere, toplumu tehdit edecek seviyelere geldi hatta geçmeye de başladı. Çocuklarımız ve gençlerimizin takip ettiği kendilerine sözde fenomen diyen bir  grup, bu platformlarda özellikle uyuşturucuyu özendirme gibi bir misyonu yerine  getirmekle meşguller. Her ne kadar emniyet kuvvetleri bu olayları takip edip  gerekli adımları atsa da çok büyük olan bu alanda yapılanlar cılız kalıyor.”

7-“OYUNLARDA ALGI YÖNETİMİ ÇOK İYİ YAPILIYOR”

Unay, bu tür özentilerin sosyal medyanın yanı sıra internette oynanan oyunlarda da var olduğuna işaret ederek, bu oyunların toplum sağlığı için  tehlikeli her türlü içeriği beslediği gibi insanı yönlendirmede kullanılan algı yönetimini de çok iyi yaptığını anlattı.

8-

Yoğun şekilde oynanan sanal çiftlik oyunlarında ürünlerin ekilip biçildiğini, bunların satılmasıyla bölümlerin geçildiğini aktaran Unay, “Bu  oyunların bazılarında çiftlik ürünün uyuşturucu olduğu, onun ekilmesi, toplanması  ve satılmasıyla kazanılan puanlarla seviye atlanıldığı görülmektedir. Bazı  oyunların mafyaya özendirdiği, örneğin adam kaçırma, soygun ve uyuşturucu  ticareti yaparak büyüme, belli bir miktar uyuşturucu alıp satmazsa seviye atlanmadığı oyun kuralı olarak belirlenmiş. Böylelikle toplum için tehdit olan  bazı unsurları oyun adı altında algı yaparak aklamaya çalışıldığı ortadadır. Bu  tip oyunların ardında uyuşturucu kartellerinin olduğu bilinmektedir. Ayrıca  sosyal medya platformlarında uyuşturucunun çok kolay bir şekilde alınıp satılması, denetimsiz veya az denetimli olan bu ortamda çok daha kolay olmaktadır.” diye konuştu.

9-

Denetimin yetersizliği sonucu tehlikenin giderek arttığı bu durum karşısında öncelikle sanal platformlara sınırlama getirilmesi veya yasaklanmasının asla çözüm olmadığını vurgulayan Unay, her yaştan insanın bu  konularda eğitilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

10-

Unay, sosyal medya etkileri ve mobil yaşam üzerine “Teknoloji bağımlılığı” konusunda uzun yıllar binlerce öğrenci, öğretmen, din görevlisi ve  askerlere verdiği seminerlerde, vatandaşların sosyal medya ve sanal oyun  sitelerine ait uygulamaları merak dolayısıyla kullandıklarını söylediğini  aktardı.

11-

Sosyal medyanın tehlikeleriyle mücadelede etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulmasının önemine değinen Unay, şu görüşlerini paylaştı:

“Biz ekip olarak bunun üzerinde bir çalışma yapmaktayız. Hatta ön taslağı sunduk, gerekli adımları atıp bu konuda özellikle önleyici bir faktör  olarak yapmayı planladığımız projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca devlet  organlarının da acilen bu geniş ve denetimi zor olan mecrayı kontrol edebilecek  bir mücadele kanalına ihtiyacı var. Dediğimiz gibi alan çok büyük olunca mücadele  yetersiz kalabilir. Burada bizim için önemli olan mücadelenin büyüklüğünden ziyade etkisidir. Aileleri buradan uyarıyorum. Tablet, telefon ve bilgisayar  çocuklarınızın bakıcısı değildir. Çocuklarımıza göz kulak olmak zorundayız. Eğer  onları bilmedikleri bir ortamda savunmasız bırakırsak başlarına gelecek her türlü  zarar doğrudan bizlerin ve ailelerin eseri olacaktır. O yüzden özellikle sosyal  medya kullanımında geleceğimiz olan çocuklarımızı korumak ve kollamak bizlerin  asli görevlerindendir.”

Anadolu Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanal oyunlarda uyuşturucu tuzağı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Otuz Dört - Dünya'dan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin