Magazin

Yeterlilikte Yarışan Sınıflar Projesi devam ediyor

null 68695

Okul öncesi eğitim kurumları, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okullardaki öğrencilerin katılabildiği “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi devam ediyor.

İHH’nın Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ile ortaklaşa düzenlediği proje, onuncu yılına girdi.

Proje vesilesiyle bugüne kadar 1 milyonu aşkın istekli öğrenci, binlerce yetim kardeşine dayanak oldu. Öğrenciler, Türkiye dâhil dünyanın 49 farklı ülke ve bölgesine yeterliliklerini ulaştırdı.

49 ülkeden istediklerini seçebiliyorlar

Projeye katılmak isteyen istekli öğrenciler, İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamındaki 49 ülkeden dilediklerini seçebiliyor.

Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar ismine eşleştirilen yetimlerin ülkesi, ismi, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta yahut e-posta ile İHH tarafından her sınıfa gönderiliyor. Proje, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla sürdürülüyor.

“Proje gönüllülük temeline dayanıyor”

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan İHH Yetim Çalışmalarından Sorumlu İdare Konseyi Üyesi Reşat Başer, 81 vilayette uygulanan projenin yardımlaşma ve paylaşma şuurunun artmasına katkı sağladığını belirtti.

Başer, kelamlarına şöyle devam etti:

“Projenin öğrenci, öğretmen, yönetimci ve veliler bazındaki tesirlerini ele alan raporları tertipli olarak paylaşıyoruz. Bu projenin, takviye alan yetim çocuklarımıza olduğu üzere dayanak veren öğrencilerimize, organize eden öğretmenlerimize ve ailelere de olumlu yansımaları olduğunu raporlarda gözlemliyoruz. Projeye iştirak büsbütün gönüllülük aslına dayanıyor. Türkiye’nin dört bir yanında olumlu geri dönüşler alıyoruz. Uygunluk yaygınlaştıkça dünyamız hoşlaşacak.”

iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66712110

“150 milyondan fazla yetim var”

Yetim çocukların insan tacirleri, organ mafyaları ve misyoner kuruluşlar üzere tehlikelerin maksadı durumunda olduğunu belirten Başer, “Bu çocukların sorumluluğu bütün insanlığa aittir” dedi. İHH’nın, yetimlerin geleceği için tesirli, planlı ve programlı bir faaliyet takvimi yürütmenin gerekliliğinden yola çıkarak yetim dayanak çalışmalarını başlattığını söyleyen Başer, “Birleşmiş Milletler datalarına nazaran dünyada 150 milyondan fazla yetim ve öksüz çocuk var. Her yıl yüz binlerce çocuk savaş, afet, hastalık, kaza üzere nedenlerle yetim kalıyor. Milyonlarca yetim sokaklarda yaşıyor, binlerce sahipsiz çocuk organ mafyaları tarafından kaçırılıyor, dünyanın birtakım bölgelerinde çocuklar savaşmaya zorlanıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yaptığı yetim çalışmalarının temel emeli, ömrünü tek başına idame ettiremeyen yetimlere, kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar takviye olmak, eğitimlerini sağlamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamaktır.” dedi.

iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66717380

Projeye nasıl dahil olunuyor?

Projeye dayanak olmak isteyen sınıflar, okul yönetiminin bilgisi dâhilinde öğretmenleri aracılığıyla yetim sponsoru olmak için müracaatta bulunabiliyor. Yetim Sponsorluk Formu elden teslim edilebildiği üzere, İHH’nın internet sitesi üzerinden de doldurulabiliyor.

Yetim Özet Bilgi Formu sınıflara ulaştıktan sonra yetim bilgilerine de yeniden internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Projeye, gönüllülük aslına nazaran, sadece takviye olmak isteyen öğrenciler katılıyor.

iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 6671c969

135 bin yetim çocuğa sponsorluk

İHH İnsani Yardım Vakfı, uzun yıllardır yetimlere yönelik yardım çalışmaları düzenliyor. İHH, yetimlere yönelik yardım çalışmaları kapsamında, 120 ülkedeki 1 milyondan fazla yetime dönemsel yardım ulaştırırken, Türkiye dâhil 49 ülkedeki 135 binden fazla yetime ise Yetim Sponsorluk Sistemi ile nizamlı takviye veriyor.

12 ülkede 42 yetimhanesi bulunan İHH, 1 Yetim Eğitim Merkezi ve 1 Çocuk Ömür Merkezi ile de yetimlere dayanak sağlıyor.

iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66721397
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66726155
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 6672b802
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66730527
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66734471
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66738950
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 6673e254
iyilikte yarisan siniflar projesi devam ediyor 66742481

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu