Ekonomi

Yellen, Çin Başbakan Yardımcısı Liu ile görüştü

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yellen ve Liu’nun, İsviçre’nin Zürih kentinde ikili görüşme gerçekleştirdiği aktarıldı.

Yellen’ın vazifeye gelmesinden bu yana Liu ile birinci yüz yüze görüşmesinin “samimi, somut ve yapıcı” geçtiği belirtilen açıklamada, Yellen ve Liu’nun, makroekonomik ve finansal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, her iki tarafın da global iktisadın işleyişi için makroekonomik ve finansal hususlardaki irtibatı daha da geliştirmenin kıymetli olduğu konusunda anlaştığı bildirildi.

Açıklamada, Yellen ve Liu’nun, sürdürülebilir kalkınmanın değeri konusunda da anlaştığı, pak güce geçişte gelişmekte olan ülkelere sağlanan dayanağın yanı sıra iklim finansmanı konusunda ikili ve Birleşmiş Milletler (BM), G20 ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (APEC) içinde olduğu çok taraflı iş birliğini geliştirecekleri vurgulandı.

Görüşmede Yellen’ın telaş duyulan hususlarını da lisana getirdiğine işaret edilen açıklamada, yakın vakitte Çin’e seyahat etmeyi ve meslektaşlarını ABD’de ağırlamayı beklediğini bildirdiği aktarıldı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu