Teknoloji

Wikipedia’nın tasarımı 12 yıl sonra birinci defa yenilendi: İşte yeni arayüz

600x338wikipedia nin tasarimi 12 yil sonra ilk kez yenilendi iste yeni

wikipedia nin tasarimi 12 yil sonra ilk kez yenilendi iste yeni159538 0

Wikimedia Vakfı, çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia‘nın arayüzünü yenilediğini duyurdu. Kuruluşun da belirttiği üzere bu, on yıldan uzun bir müddettir kaynakta yapılan birinci kayda paha tasarım değişikliği olarak kayıtlara geçiyor.

Makalelerin yeni içindekiler tablosu artık sol sütuna taşındı, sayfa kaydırıldığında bile görüntüleniyor ve görüntülenen kısmı vurguluyor. Lisan seçicinin ise makale başlığının çabucak sağ tarafında yer aldığını görüyoruz.

Wikipedia arayüzü artık makalelerde sabit bir satır genişliğine sahip. Evvelce ekranın genişliğine nazaran uyarlanıyordu. Lakin Wikimedia Vakfı, araştırmaların da gösterdiği üzere, metnin genişliğini sınırlamanın daha rahat bir okuma deneyimi sağladığını belirtiyor.

Arama çubuğu daha besbelli bir pozisyona taşındı ve makaleleri bulmayı kolaylaştıran geliştirilmiş bir arama tecrübesi sunulmaya başlandı. Güncellenen Wikipedia arayüzünde evvelki fonksiyonların hiçbirinin kaldırılmadığının da altı çiziliyor.

Wikipedia sayfaları ayda 16 milyar görüntüleme alıyor

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’da yapılan tasarım değişiklikleri çok çarpıcı değil lakin okuyucu kitlesinin büyüklüğü göz önüne alındığında kuruluşun sarsıcı değişiklikler yapmamaya ihtimam gösterdiği ortada.

Wikipedia’nın 300’den fazla lisanda 58 milyondan fazla makale sunduğu ve bunların her ay yaklaşık 16 milyar kez görüntülendiğini hatırlatalım. Yeni masaüstü arayüzü, 18 Ocak’tan itibaren kademeli olarak kullanıma sunuluyor. Değişiklik Türkiye‘ye de yansımış durumda.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu