Ekonomi

Villeroy’a nazaran Lagarde’ın 50 baz puan yönlendirmesi hala geçerli

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Bloomberg’e konuşan Fransa Merkez Bankası Lideri Villeroy AMB Lideri Lagarde’ın 50 baz puan kelamlı yönlendirmesinin hala geçerli olduğunu söyledi.

Mart toplantısındaki faiz artırım ölçüsünü konuşmak için çok erken olduğunu belirten Villeroy “Toplantı bazında karar alacağımızı net biçimde söyledik. Data odaklıyız, bu nedenle Mart toplantısında ne yapacağımızı söylemek için erken. Lider Lagarde’în Aralık toplantısındaki sözlerini hatırlatmak isterim; bir mühlet daha 50 baz puanlık faiz artışı bekleyebiliriz. Bu kelamlar bugün hala geçerli” biçiminde konuştu.

Villeroy faizde tepe düzeye yaz aylarında ulaşılması gerektiği telaffuzunu de yineleyerek “Geçen sene değerli olan ‘hız’dı, bu yıl ise ‘seviye ve süreç’ kıymetli olacak.” dedi.

AMB, geçen sene toplam 250 baz puanla tarihindeki en yüksek faiz artış serisini gerçekleştirmişti. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler şu an yüzde 2 olan mevduat faizinde doruğun yüzde 3,25 olacağını öngörüyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu