Dünya

Vietnam Devlet Lideri Phuc istifa etti

vietnam devlet baskani phuc istifa etti 6b47d

Vietnam’da gündem devlet liderinin istifası oldu..

Devlet Lideri Nguyen Xuan Phuc, bir müddettir iktidardaki Komünist Partisi tarafından yolsuzluk ve vazifesi berbata kullanması argümanları ile eleştirilmesinin akabinde bugün partisini ve devlet başkanlığını bıraktı.

İktidardaki Komünist Partisi tarafından Phuc’un istifasının kabul edilip edilmediğine dair bir açıklama yapılmazken, yeni devlet liderinin kim olacağı şimdi bilinmiyor.

Yarımcısı vekaleten misyonu devralacak

Vietnam Anayasasına nazaran, Ulusal Meclis yeni bir başkanı oylayana kadar Lider Yardımcısı Vo Thi Anh Xuan, vekaleten vazifesi devralacak.

2016-2021 yılları ortasında ülkede başbakanlık yapan 68 yaşındaki Phuc, Nisan 2021’de Ulusal Meclis tarafından devlet lideri seçilmişti ve bu tarihten itibaren yüklü olarak törensel aktivitelere iştirak gösteriyordu.

Phuc’un hükümeti yönettiği devirde buyruğunda çalışan 2 başbakan yardımcısının ocak ayında yolsuzluk savları ile vazifeden alınmasının akabinde Phuc’un istifasına ait yaygın spekülasyonlar bir müddettir devam ediyordu.

vietnam devlet baskani phuc istifa etti 6b474425

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu