1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. “Veri mağdurları, Facebook’tan tazminat talep edebilir”

“Veri mağdurları, Facebook’tan tazminat talep edebilir”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oluşan bir hata nedeniyle bazı üçüncü uygulamaların, kullanıcıların fotoğraflarına erişimine izin verilmesinde veri ihlali tespit eden Kişisel Verileri Koruma Kurulunun Facebook’a toplam 1 milyon 650 bin lira idari para cezası vermesi, Türkiye’deki söz konusu mağdurların tazminat taleplerini gündeme getirdi.

1-

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından yayımlanan kararda, veri ihlalinden Türkiye’de yaklaşık 300 bin kullanıcının da etkilendiğinin belirtilmesinin ardından mağdur olan vatandaşların kişisel verilerin kimlere  aktarıldığı konusunda bilgi talep edebileceğini, kişisel verilerinizin  silinmesini veya yok edilmesini isteyebileceği veya bir zarar görmüşse tazminat  talep edebileceği belirtiliyor.

2-

İstanbul Barosu Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu Genel Sekreteri,  Veri Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Burak Özdağıstanlı, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 7 Nisan 2016’da yılında yürürlüğe giren Kişisel Verilerin  Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında verilen en ağır idari para cezasının  Facebook’a kesildiğini söyledi.

3-

Özdağıstanlı, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun Facebook nezdinde resen yaptığı inceleme neticesinde toplamda 1 milyon 650 bin lira tutarında idari  para cezası uygulanmasına karar verdiğini anımsatarak, “Kurul tarafından verilen  bu karar Türkiye’de faaliyet gösteren ve kişilerin verilerini toplayan her şirket  için bir uyarı niteliğinde olmalı. Zira bu karar artık kişisel verileri hukuka  aykırı bir şekilde işlemenin, yeterli önlemleri almamanın veya kanunda belirtilen gereklilikleri yerine getirmemenin cezasız kalmayacağını açık bir şekilde ortaya  koyuyor.” ifadelerini kullandı.

4-

Facebook’a ceza kesilmesinin iki temel sebebi olduğuna dikkati çeken  Özdağıstanlı, şunları kaydetti:

5-

“Bunlardan ilki, Facebook tarafından kişisel verilerin korunması için yeterli teknik ve idari tedbirleri almadığına kanaat getirilmesi, ikinci olarak  da kişisel verilerin yetkisiz kişilerce ele geçirildiğinin ve veri ihlalinin  Facebook tarafından kuruma bildirmemesi. Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve  yabancı her şirket, büyüklüğüne bakılmaksızın mutlaka KVKK konusunda çalışma  yürüten uzman avukatlar ve bu konuda teknik hizmet veren bilişim uzmanlarına  danışmalı. Veri sorumlusu olarak nitelendirilen bu şirketler eğer bugüne kadar  başlamadılar ise mutlaka kanuna uyum için yapılması gereken uyum çalışmalarını  başlatmalı ve alınması gereken hukuki, idari ve teknik her türlü tedbiri  almalılar. Burada, veri sorumlusu bünyesinde hangi verilerin işlendiğinin tespit  edilmesi, verisi işlenen kişilere bilgilendirme yapılması, bu verilere erişim  konusunda gerekli kontrollerin yapılması ve tedbirlerin alınması ve verilere  yetkisiz bir erişim söz konusu olması durumunda bildirim yapılması gibi adımlar  var.”

6-

Özdağıstanlı, veri sorumlusunun bu konuda bir ihlal meydana gelmesi durumunda, en geç 72 saat içerisinde Kişisel Verileri Koruma Kurumuna  bilgilendirme yapılması gerektiğini belirtti.

7-

Bu ihlalden etkilenen kişilere en kısa sürede bilgilendirme yapılmasının da şart olduğunu vurgulayan Özdağıstanlı, “Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından yayımlanan kararda veri ihlalinden Türkiye’de yerleşik yaklaşık  300 bin kullanıcının da etkilenmiş olabileceği belirtiliyor. Bu kişilere 17  Aralık 2018 tarihi itibariyle bildirimler yapılmaya başlandı. Facebook tarafından  yapılan duyuruda ise söz konusu bildirimlerin Facebook üzerinden etkilenen  kişilere iletildiği açıklanmakta.” dedi.

8-

Özdağıstanlı, Facebook tarafından kendisine bildirim yapılanlar veya veri ihlalinden etkilenmiş olduğunu düşünenler ile bağlantı kurarak, kişisel  verilerin işlenip işlenmediğinin öğrenilebileceğini, kişisel verileri işlenmişse  buna ilişkin bilgi talep edebileceğini dile getirerek, “Mağdurlar, kişisel  verilerin kimlere aktarıldığı konusunda bilgi talep edebilir, kişisel verilerinin  silinmesini veya yok edilmesini isteyebilir, bir zarar görmüşse tazminat talep  edebilir.” ifadelerini kullandı.

9-

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün de alınan kararın son  derece yerinde ve isabetli olduğunu belirtti. Bu kararın nasıl uygulanacağının çok önemli olduğunu kaydeden Ergün,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Twitter hakkında geçmiş  dönemlerde idari para cezası ödemesine dair kararlar verildiğini anımsattı.

10-

Ergün, Twitter’ın Türkiye’de faaliyet gösteren bir tüzel kişiliği veya temsilciliği bulunmaması sebebiyle cezaların uygulanamadığını dile getirerek, “Bu  sorunların çözümü adına, bu gibi uluslararası firmaların Türkiye makamlarınca  muhatap kabul edilebilecek, Türkiye kanunlarına göre faaliyet gösteren birer  temsilciliğin kurdurulması önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Veri mağdurları, Facebook’tan tazminat talep edebilir”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Otuz Dört - Dünya'dan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin