Magazin

Uzmanından ihtar: Kış uykusuna yatamayan ayılar saldırabilir

uzmanindan uyari kis uykusuna yatamayan ayilar saldirabilir 688fa

Türkiye’de hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Bu durum doğal ömrü da etkiliyor.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nin “Yaban Hayatının Fotokapanla Belirlenmesi” projesi kapsamında, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle bozayıların kış uykusuna geçemediği tespit edildi.

Bu sene bozayıların gerekenden daha fazla ormanda dolaştığını gördüklerini anlatan Ökazanç, bunun sebebinin değişen iklim kaideleri ve global ısınmaya bağlı olarak ılıman hava olduğunu düşündüklerini belirtti.

Ayı ile müsabaka riski arttı

Özkazanç, üretim yapan orman köylüleri ile mantar toplamaya gidenlerin bozayılarla müsabaka riskinin daha yüksek olduğunu lisana getirerek, “Vatandaşlarımız ormana gittiklerinde bozayılarla müsabaka riskini bilmeleri gerekiyor. Rastgele bir müsabaka anında mümkün olduğu kadar sakin formda geri çekilmelerinde yarar olduğunu düşünüyoruz. Bir de kişi ormanda tehlikeyi hissedebiliyorsa mümkün olduğunca fazla gürültü çıkarıp, civardaki bozayıları rahatsız etmesi, onlarla müsabakalarını engelleyecektir.” diye konuştu.

“Yavrulu devirlerinde uzak durmak can güvenliği açısından önemli”

Bozayıların kış uykusundan uyanma periyodunda aç oldukları daha saldırgan olabildiklerine değinen Özkazanç, “Ama şu unutulmamalı, hiçbir yaban hayvanı sebep yokken beşere saldırmaz. Bilhassa bozayı, kurt üzere yırtıcı hayvanların mümkün olduğu kadar yavrulu periyotlarında uzak durmak can güvenliği açısından değerli.” diye konuştu.

“Ancak ormanda fazla ağaç kesilmesi, çok odun üretimi ve yöntemsiz kaçak avcılık maalesef bu çeşitlerimiz üzerinde değerli baskı meydana getiriyor. Daha süratli popülasyon büyümesi olması gerekirken maalesef baskılanıyor. Yaban hayvanlarının ekolojik istekleri dikkate alınarak ormancılık faaliyetleri yapılması, hem ormancılığımızın hem de yaban hayatının gelişmesi bakımından epey değerli.”

uzmanindan uyari kis uykusuna yatamayan ayilar saldirabilir 688ed694
uzmanindan uyari kis uykusuna yatamayan ayilar saldirabilir 688ed150

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu