Dünya

Ursula von der Leyen: Avrupa, daima Ukrayna’nın yanında olacak

yeni haber basligi 69de3

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Leyen’in gündeminde Rus güçlerinin saldırısı altındaki Ukrayna vardı.

“Ukrayna, Rusya’yı geri püskürttü”

Savaşın başladığı şubat ayında birden fazla kişinin Kiev’in birkaç gün içinde düşeceğine ait kestirimine işaret eden Leyen, “Ancak bu kestirimler, Ukrayna halkının moral ve fizikî hamasetini açıklamıyordu.” dedi.

Ukrayna’nın her şeye karşın Rusya’yı geri püskürttüğünü söyleyen Leyen, “Rusya’nın sivillere yönelik amansız akınları bile bu kararlılığı sarsamadı.” diye konuştu.

Zelenska’ya hitap etti: Dünyayı yerinden oynattınız

Leyen, dinleyiciler ortasında yer alan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’nin eşi Olena Zelenska’ya hitaben, “Geçen yıl ülkeniz dünyayı yerinden oynattı ve Avrupa’ya ilham verdi.” tabirini kullandı.

“Ukraynalı dostlarımızın yanındayız”

AB Komitesi Lideri, “Avrupa, her vakit sizin yanınızda duracak. Ne kadar sürerse sürsün, Ukraynalı dostlarımızın yanındayız. Rus kabahatleri cezasız kalmayacak.” diye ekledi.

yeni haber basligi 69dec317

Leyen: Kiev, AB’ye katılmaya aday ülke

Guardian’ın aktardığına nazaran, Ukrayna’nın AB’ye katılmaya aday bir ülke olduğuna dikkati çeken Ursula von der Leyen, Avrupa ülkelerinin Kiev’e “giderek daha kritik silahlar” sağladığını ve 4 milyon Ukraynalı’ya mesken sahipliği yaptığını hatırlattı.

3 milyar euroluk mali destek

Leyen ayrıyeten, Avrupa Komitesi’nin pazartesi günü yaptığı duyuruda, 2023’te Ukrayna’ya 18 milyar euroluk takviye paketinin bir kesimi olacak 3 milyar euroluk mali takviye sağlayacaklarını yineledi.

Bu ölçü, hastanelerin ve okulların desteklenmesine, maaşların ve emekli maaşlarının ödenmesine yardımcı olacak.

ursula von der leyen avrupa hep ukraynanin yaninda olacak 6a05e531
ursula von der leyen avrupa hep ukraynanin yaninda olacak 6a095692
ursula von der leyen avrupa hep ukraynanin yaninda olacak 6a473806

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu