Ekonomi

Üreticiler 1 Eylül’e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatını sabitledi

seker ureticileri sabit fiyat uygulamana gecti 51a3d

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 1 Eylül’e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında “sabit fiyat”

33 fabrika var

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği’nden (PANŞEK) yapılan açıklamada, Türkiye’de 15’i kamu, 12’si özel, 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikasının bulunduğu, bu fabrikalarda 2022/2023 üretim periyodunda 2,6 milyon ton pancar şekeri üretiminin gerçekleşeceği, bu üretimin ülke muhtaçlığını karşılayacak seviyede olduğu söz edildi.

“Gelişmeler olumlu”

PANŞEK, içinde bulunulan pazarlama yılında stok planlama ile arz ve talep istikrarına yönelik gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yaptı.

ureticiler 1 eylule kadar sekerin fabrika cikis fiyatini sabitled 51c08448

“Ekonomimize dayanak olmaya devam edeceğiz”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen aksilikler yaşanmıştır. Lakin içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim sayıları ve arz istikrarını sağlamak gayesiyle Tarım ve Orman Bakanlığımızca dalda oluşturulan uyum düzeneği sayesinde dünya şeker piyasalarında mümkün dalgalanmalara karşı rastgele bir risk ihtimali kalmamıştır. Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak, 1 Eylül’e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarında, halihazırdaki fiyatları temel alarak sabit fiyat uygulaması başlatacağımızı, sabit fiyat uygulamasının uzun müddettir istikrarlı bir halde seyreden perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağını, ülkemizin besin güvenliğinin sağlanmasına ve ekonomimize dayanak olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve bölüm paydaşlarımızın bilgisine hürmetlerimizle arz ederiz.”

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu