Teknoloji

Twitter ilah modu kullanıcı güvenliğini riske atıyor

600x338twitter da tanri modu var mi

twitter da tanri modu var mi159809 0 Yazılım eserleri ne kadar sağlam ve yıkılmaz olduğunu tez etse de bu tanımlamalar biraz da geliştirişinin vicdanına kalıyor. Yazılımına art kapı eklemekten ilah modu olarak da isimlendirilen her türlü süreci yapabilen özel yetkilere kadar farklı avantajlar sağlanabiliyor. Twitter da bunlardan birisi.

Twitter ne kadar emniyetli?

Twitter tanrı modu aslında 2020 yılında Elon Musk üzere fenomen hesaplardan Bitcoin dolandırıcılığı yapıldığında gündeme gelmişti. Belli mühendislerin bu moda erişim yetkisi olduğu ve saldırganların mühendis hesaplarını ele geçirince bu yetkilere de erişebildiği belirtilmişti. Sonrasında Twitter gerekli önlemleri aldığı açıklamasını yapmıştı.

Federal Ticaret Komisyonu’nda devam eden soruşturma için itirafçı olan iki mühendis, hala özel erişim modunun kullanımda olduğunu belirtiyor. Kod geliştirme bilgisayarlarında yalnızca bir kod satırında TRUE sözünü girdikten sonra bu yetkiye erişilebiliyor. Buna rastgele bir mani de yok.

Bu koda erişenler rastgele bir kişinin hesabından gönderi atabiliyor. Rastgele bir kişinin attığı gönderiyi de silebiliyor. Ayrıyeten bu özel yetkilerin kullanılması esnasında log da tutulmuyor. Twitter şimdi resmi olarak açıklama yapmadı lakin kurul eski Twitter çalışanlarını husus ile ilgili söze çağırıyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu