Teknoloji

Türkiye’nin birinci yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A’nın testleri sürüyor

turkiyenin ilk yerli haberlesme uydusu turksat 6anin testleri suruy 39acb

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A Ulusal Haberleşme Uydusu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

TÜRKSAT-6A Ulusal Haberleşme Uydusu’nun sistem düzeyi test faaliyetlerinin başarılı bir halde devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, “Bu testlerde uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak şartlara dayanıklılığı test edilmektedir. 2022 Aralık prestijiyle sistem düzeyi testlerinden birinci fonksiyonel testler ve ısıl vakum testleri muvaffakiyetle tamamlanmıştır.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin “ilk yerli haberleşme uydusu” unvanına sahip olacak TÜRKSAT-6A, kritik teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesi ve bu alanda insan kaynağının geliştirilmesinin yanı sıra, daha evvel kapsanmayan yeni coğrafyalara hizmet sunma tarafından de birçok katkı sunacak.

TÜRKSAT 6-A bu yıl fırlatılacak

Karaismailoğlu, TÜRKSAT-6A’nın SpaceX Falcon 9 roketiyle bu yıl fırlatılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin TÜRKSAT-6A ile birinci yerli haberleşme uydusu platformunu geliştirmiş olacağının altını çizerek, projenin ülkeye sağlayacağı katkılara ait şu tabirleri kullandı:

“TÜRKSAT-6A uydumuz, yörüngedeki yerini almasıyla, uzay nitelikli bir platform olacak ve sonraki haberleşme yahut farklı vazife yüklerine sahip uydular için de bu tecrübe kullanılabilecek. Bilhassa kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı ile uydu ve uzay dalında dışa bağımlılığı azaltacak.

Ülke içinde uydu tasarım, üretim ve test altyapısı tamamlanmış, kullanılmış ve sonraki projeler için de faal kullanılabilir olacak. Uydu uzay kesiminde yetişmiş insan kaynağı oluşturma konusunda değerli katkılar sunacak.

Daha evvel TÜRKSAT uydularıyla kapsanmayan Güney-Doğu Asya üzere yeni coğrafyalara hizmet sunacaktır.

Türkiye, TÜRKSAT-6A’dan edindiği deneyimlerle bölgesindeki ülkeler için haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecek. Türkiye Yüzyılı’nda uzay vatanda yerli ve ulusal uydumuzla yerimizi alacağız.”

turkiyenin ilk yerli haberlesme uydusu turksat 6anin testleri suruy 39c75650
turkiyenin ilk yerli haberlesme uydusu turksat 6anin testleri suruy 39c8c844

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu