Teknoloji

Türkiye’nin birinci cep uydusu, 1 yılda 10 binin üzerinde bilgi topladı

turkiyenin ilk cep uydusu 1 yilda 10 binin uzerinde veri topladi 39fc1

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Grizu-263 uzay kadrosu tarafından tasarlanan Grizu-263A, geçtiğimiz yılın başında uzaya gönderilmişti.

Türkiye’nin birinci cep uydusu olan Grizu-263A, 13 Ocak 2022 TSİ 18.25’de Cape Canaveral / ABD’den SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılmış ve yörüngesine yerleşmişti. Türkiye’nin birinci cep uydusu, 1 yılda 10 binin üzerinde bilgi topladı

Uydudan gelen sinyaller, üniversitede kurulan yer izleme istasyonunda ses belgesi olarak kaydediliyor, daha sonra bu ses evrakı sayısal formata dönüştürülerek manalı datalar elde edilmeye çalışılıyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesince desteklenen “CanSat Competition 2022” model uydu müsabakasında birinci seçilen Grizu-263A ekibinin koordinatörü Bülent Ekmekçi, uydunun bir yıllık serüvenini anlattı.

turkiyenin ilk cep uydusu 1 yilda 10 binin uzerinde veri topladi 3a0df855

“Sağlıklı datalar gönderiyor”

Ekmekçi, uydudan elde edilen bilgilere değinerek, “Fırlatıldıktan sonra 13 gün içerisinde dengelendi. Bu dengelenmeden sonra sağlıklı bilgiler geldi. Bu bilgilerin içerisinde sıcaklık bilgileri, cayro bilgileri, alt sistemlerimizi denetim ettik.

Güneş panellerin durumları, bunların verimliliğiyle ilgili uydunun bir test uydusu olması sıfatıyla kendi çalışma yapısıyla ilgili çok bilgi edinmiş olduk.

Her şeyden kıymetlisi; irtibatın sürekliliğini sağlamış olması, yapılan çalışma ve dizaynda uydunun yetişmiş olduğu manasına gelir. Bu noktada da çok memnunuz.” diye konuştu.

Ekmekçi, uydunun kutuplar ortası yörünge denilen “polar orbit”te döndüğünü lisana getirerek, şunları söyledi:

“Dönüşünü yaklaşık 1,5 saatte tamamlamakta. Bu da demektir ki günde 15 ya da 16 kez dünya etrafında dolaşmakta. Bu dönüşler sırasında, dünyada farklı coğrafik pozisyon üzerinde hareket etmekte. Aldığımız datalar de dünyada çok sayıda amatör telsizci arkadaşlarımızın takiplerinde. Şu ana kadar uydumuz 10 saniyede bir data basmakta. Teyit edilmiş 10 binin üzerinde bilgi bulunmakta. Bunların bir kısmı seçilmiş, ayrıyeten uydumuz internet üzerinden de takip edilebilmektedir.”

turkiyenin ilk cep uydusu 1 yilda 10 binin uzerinde veri topladi 3a23c576

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu