Magazin

Türkiye’de insanların yüzde 63,3’ü akran zorbalığına uğradı

turkiyede insanlarin yuzde 633u akran zorbaligina ugradi 26c99

Araştırma şirketi Areda Survey’in bin 100 şahısla gerçekleştirdiği Akran Zorbalığı Araştırması’na nazaran iştirakçilerin yüzde 63,3’ü çocukken akran zorbalığına uğradığını belirtti.

Araştırmada, “Zorbalık nedir?” diye sorulduğunda iştirakçilerin yüzde 31’i zorbalığı zorla kabul ettirmek ve yaptırmak olarak tanımladı.

‘Lakap takma, dışlama, küsme, söylenti çıkarma…’

Aile Danışmanı-Yazar Hilal Çorbacıoğlu akran zorbalığını “Lakap takma, dışlama, küsme, söylenti çıkarma, küfür, mahrem fotoğraf paylaşma, utandıran, kırıcı iletiler gönderme, şantaj yapma üzere davranışlardır. Zorba çocuk kendisinden daha zayıf gördüğü kişiyi korkutmak için güç kullanıyor. Bir diğerine boyun eğdirmeye çalışan bu çocuklar kendilerine, mağdurlara ve bu olaylara izleyici olan öteki çocuklara önemli ziyan veriyor.” dedi.

Nelere sebep oluyor?

Çorbacıoğlu, zorbalığa uğrayan çocukların öz saygıyı yitirdiğini, meskenden çıkmak dahi istemeyen çocukların odaklanma, özgüven eksikliği, iştahsızlık, irkilme ve endişe üzere meseleler yaşandığı lisana getirdi.

Araştırmaya nazaran dışlanma sorunu ya da akran zorbalığının sebebi yüzde 39,4 ile aile içi şiddet ve yetiştirilme biçimi olarak görüldü.

“Ebeveynler bu durumu destekliyor”

Çorbacıoğlu araştırmada ön plana çıkan aile faktörünü “Zorbaca davranışları onaylayan ebeveynler bu durumu destekliyor. Çocuğa karşı duyarsızlık ve duygusal ihmal tehlikeli sonuçlara davetiye çıkarıyor.” biçiminde yorumladı.

Araştırmada akran zorbalığı yaşayıp profesyonel dayanak almayı düşünenlerin oranı ise yüzde 45,8 olarak açıklandı.

Profesyonel dayanak kıymetli

Çorbacıoğlu, son periyotta ruhsal sorun yaşadıkları için kliniklerin kapısını aşındıran çocukların ortak sıkıntılarının akran zorbalığı olduğunu vurguladı.

Aile danışmanı Çorbacıoğlu, çocukların bu durumlarının ebeveynleri tarafından fark edilerek profesyonel takviye almaları sağlandığında ise akran zorbalığından kurtulabileceklerini belirtti.

1100 kişi katıldı

Areda Survey tarafından 4-9 Ocak tarihleri ortasında gerçekleştirilen “Akran Zorbalığı” araştırmasına bin 100 kişi katıldı.

Tüketici eğilimlerini ele alan araştırma, kantitatif araştırma formüllerinden CAWI tekniği ile “Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli” kullanılarak gerçekleştirildi.

turkiyede insanlarin yuzde 633u akran zorbaligina ugradi 26c8b852

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu