Ekonomi

TCMB’den bankalara: Ticari kredi maliyetlerini artıran uygulamalara son verin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara ilettiği yazı ile düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artıran uygulamalara son vermelerini istedi.

TCMB’nin Salı günü bankalara gönderdiği Reuters tarafından görülen yazıda, “Gerçekleştirilen kontrol faaliyetlerinde, düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara gidildiğine yönelik bulgular tespit edilmiştir. Bilhassa birtakım bankalar tarafından ticari kredilerin kısa mühletlerle temdit edilmesi suretiyle, halihazırda azami hudut öngörülmemiş olan ‘Yapılandırma, Temdit/Ödeme Planı ve Faiz Değişikliği Ücreti’ kalemi çerçevesinde fiyat tahsil edildiği saptanmıştır” denildi.

Reuters’a konuşan iki bankacı TCMB’nin “aşırı” nitelediği fiyatlandırmanın genişleyen kredi-mevduat faizi farkından kaynaklandığını tabir etti.

Reuters’a bilgi veren bir bankacı, “Verdiğimiz kredinin faizi görece düşük, krediyi fonladığımız mevduatın faizi ise yüksek. Mevduat ile kredi faiz makası açıldığı için maliyetler fakat bu türlü telafi edilebiliyor” dedi.

TCMB: Kelam konusu uygulamalar kesim genelinde yaygın değil

TCMB bankalara ilettiği yazıda uygulamalara devam edilmesi halinde “aşırı fiyatlandırmanın önlenmesi, öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılması maksatları çerçevesinde ek düzenlemelerin yapılmasına yönelik muhtaçlık doğabilir” dedi.

İlgili süreçlerin kısa aralıklarla gerçekleşmesinin ve kısa vadeler için yüksek temdit fiyatları uygulanmasının yıllık bazda “aşırı ücretlendirmeye” yol açtığına dikkat çeken TCMB “temdit faaliyetlerinin mutat emellerinin dışında gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır” dedi.

TCMB ilgili fiyatın kredi kullandırım fiyatı için öngörülen azami sonlardan kopuk olmaması gerektiğini de belirtti.

TCMB uygulamaların dal geneline “yaygın olmadığını” da belirtti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu