Ekonomi

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Türkiye üzere ‘kırılgan’ ülkelere takviye veriyoruz

Dünya Ekonomik Forumunda Bloomberg’e konuşan Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Abdullah Al-Jaddah, içinde Türkiye’nin de bulunduğu ‘kırılgan ülkelere’ ekonomik takviye verdiklerini belirtti.

Al-Jaddah “Dünya, güç güvenliği ve enflasyon üzere bir çok sıkıntıyla karşı karşıya. Davos diyalog kurmak için yeterli bir yol.Çin’in açılması sürpriz değil. Sıfır kovid siyasetine sahiplerdi, artık ise tekrar kısıtlamaları kaldırmaları gerektiğini anladılar. Bu dünya iktisadı için yeterli bir gelişme. Tedarik zinciri açısından Çin’in geri dönmüş olması kıymetli. Güç tarafında ise yapmaya çalıştığımız şey, dünyaya yeteri kadar güç arzının sağlanması için hem klasik güce hem de yenilenebilir güce elimizden geldiğince çok yatırım yapmaya çalışmak” halinde konuştu.

Bir çok ülkenin resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu ve dünya iktisadının desteklenmeye gereksinimi olduğunu tabir eden Al-Jaddan “Bazı ülkeler borçlarını çeviremeyerek temerrüde düştü, daha fazla ülkenin temerrüde düşebilme mümkünlüğü var. En kırılgan ülkelere yardım etmeliyiz” dedi.

Suudi Arabistan tarafından Pakistan’a verilen takviyeye dair soruya ise Al Jaddah “ Yalnızca Pakistan’a değil Mısır ve Türkiye’ye de ekonomik takviye veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Bu bahiste çok taraflı milletlerarası ve bölgesel kurumlarla çalışıyoruz. Sadece hibe yahut mevduat transferi değil birebir vakitte bu ülkelere büyük yatırımlar da yapıyoruz. Yatırım fırsatlarına bakmaya da devam ediyoruz” formunda yanıt verdi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu