Teknoloji

SpaceX, ABD’nin askeri uydusunu uzaya yolladı

spacex abdnin askeri uydusunu uzaya yolladi 54a38

Elon Musk’ın uzay nakliyatı şirketi SpaceX, şu sıralar ABD Uzay Kuvvetleri ile yakın temas halinde.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı ABD Uzay Kuvvetleri, SpaceX’in Falcon Heavy roketine, geçtiğimiz günlerde nakliyat sertifikası vermişti.

Bu sertifika ile birlikte SpaceX, ABD’nin bilinmeyen vazifelerde kullanmak için geliştirdiği casus uyduları fırlatabilecek. Bu sayede Elon Musk, uzay bölümünde elini daha da güçlendirmiş olacak.

ABD, şimdiye kadar casus uyduları fırlatma vazifelerini Boeing ve Lockheed şirketlerine veriyordu.

spacex abdnin askeri uydusunu uzaya yolladi 54ac1

SpaceX, ABD’nin askeri uydusunu fırlattı

ABD merkezli uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX, ABD Uzay Kuvvetleri’ne ilişkin bir askeri irtibat uydusunu yörüngeye gönderdi.

CBAS-2 isimli uydu ve beraberindeki modülleri taşıyan bir Falcon Heavy roketi, dün lokal saatle 17.56’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarılı bir formda fırlatıldı.

USSF-67 ismi verilen misyonun, ABD’nin üst seviye yöneticileri ve askeri çalışanının irtibatını destekleme emelini taşıdığı öğrenildi.

İLGİLİ HABER SpaceX, 2022’de kendi fırlatma rekorunu kırdı Haberin Detayları

ABD, neden Falcon Heavy roketini seçti

Tarihin en güçlü fırlatma roketlerinden bir tanesi olan Falcon Heavy, 3 adet Falcon 9 roketinin birleşmesiyle oluşuyor. Toplamda 27 motora sahip roket, 18 adet Boeing 747 uçağına muadil bir güç üretiyor.

ABD hükümeti, Falcon Heavy’yi kullanarak her zamankinden çok daha ağır yükleri uzaya göndermek istiyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu