Ekonomi

Slovenya Dışişleri Bakanı Fajon: Türkiye kıymetli bir stratejik ortak

Davos Zirvesi’nde Bloomberg HT’ye röportaj veren Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile münasebetlerini kıymetlendirdi.

Fajon, Ukrayna’daki savaşın tüm Avrupa’yı etkilediğini belirtirken, zorlukların üstesinden gelebilmek için güçlü bir Avrupa’ya muhtaçlık olduğunu söyledi. “Savaş sonrası çok sağcılığın arttığını görüyoruz.” diyen Fajon, toplumsal medyanın popülist ve milliyetçi telaffuzlara yol açtığını ve bu durumun da siyasetçiler için zorluk yarattığını söyledi.

“Slovenya olarak Avrupa’nın genişlemesini destekliyoruz”

Bosna Hersek ve Türkiye’nin AB üyeliğine alınması hakkında Slovenya’nın tavrını da anlatan Fajon, Türkiye’nin çok değerli bir ülke olduğunu ve Slovenya’nın Türkiye’yi her vakit desteklediğini söyledi. Fajon, kelamlarına şöyle devam etti:

“Slovenya’nın hem Türkiye ile hem de Bosna Hersek ile stratejik paydaşlığı var. Barışın sağlanmasında Türkiye değerli bir rol oynayabilir. Türkiye, kıymetli bir stratejik ortak. Güç, iklim, güvenlik ve göçmenlikle ilgili problemleri aşmak için birlikte çok daha güçlü olabiliriz. Bu yüzden güçlü bir Türkiye ve Avrupa Birliği’ne muhtaçlığımız var. Slovenya olarak Avrupa’nın genişlemesini destekliyoruz. Şu anda müzakere ediyoruz ve Batı Balkan ülkelerinin üyeliğini destekliyoruz.”

Slovenya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne üyeliği hakkında konuşan Fajon, Türkiye’nin barışın oluşturulmasında ya da Ukrayna ve Rusya ortasındaki müzakerelerin başlamasında çok değerli bir rol oynayabileceğini söyledi. “Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu ya da BM’nin öbür yapılarında da biz temel haklarımızı ve memleketler arası hukuku savunuyoruz. 2024-2025 periyotlarında Slovenya bu yapıda üye olacak.” diyen Fajon, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde herkese kulak vererek ve farklı tarafları bir ortaya getirerek köprü vazifesi görebileceklerini söyledi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu