Dünya

Sırbistan ordusuna 5 bin kişi alınacak

yeni haber basligi 55896

Kosova ile tansiyonlu günler yaşayan Sırbistan, savunmasını güçlendirmek istiyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, hususa dair açıklamada bulundu.

Vucic, başşehir Belgrad’daki orduevinde gerçekleşen ve Sırbistan ordusunun 2022’deki faaliyetleri ve durumunun ele alındığı toplantının akabinde konuştu.

Yerli üretim İHA’lara odaklanacaklar

Ülkesinin gelecek devir yerli üretim insansız hava araçlarına odaklanacağına işaret eden Vucic, “Özel birliklerin güçlenmesi için çalışmalar yürüteceğiz.” dedi.

Özel birliklere 5 bin kişi alınacak

Sırp önder, “Bu bağlamda, 15 Şubat Devlet Günü’nde özel birliklere 5 bin kişinin alınması için ilan açılmasını talep edeceğim.” diye konuştu.

Vucic, savunma endüstrisinin güçlenmesi ismine da faaliyetler yürüteceklerini tabir ederek, askerlerin maaşlarında artış yapılması kararı aldıklarını belirtti.

“Yedek kesimleri getiremiyoruz”

Ukrayna’daki savaşın Sırbistan’ı olumsuz etkilediğini lisana getiren Vucic, “Ödemesini yaptığımız askeri donanımın ithalatını yapamıyoruz. Birebir biçimde yedek kesimleri da getiremiyoruz. Bu yüzden de güçlü olan taraflarımıza odaklanacağız.” sözlerini kullandı.

yeni haber basligi 5586c984

“Kosova ile tansiyonda buyrukları eksiksiz yerine getirdiler”

Savunma Bakanı Milos Vucevic de Sırbistan ordusunun kriz anlarında gösterdiği vatanseverlik karşısında memnuniyet duyduklarını belirterek, Kosova ile yaşanan son tansiyonda ordunun buyrukları eksiksiz yerine getirdiğini vurguladı.

Sırbistan savunmasının güçlenmesi için çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Vucevic, ülkesinin askeri tarafsızlık tavrını devam ettirdiğini yineledi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu