Güncel

Sinan Ateş Suikastında Kıymetli Gelişme! Soruşturmaya Yeni Savcı Atandı

s 3a4cb2ef6ecdaffd2f4198e8363976ff073eda5c

Eski Dava Ocakları Lideri Sinan Ateş’in suikasti ile ilgili yürütülen soruşturmaya ikinci bir savcı atandı. Yeni atanan isimle birlikte olayı başından beri takip eden savcı da izine ayrıldı. Ayrıca evrakın milliyetçi kısma yakınlığıyla bilinen Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildiği öğrenildi.

13 kişi tutuklanmıştı

s c9381a3eeba7003fcbed1e96c5eaf8727092e6b6

Eski Dava Ocakları Lideri Sinan Ateş’in 30 Aralık’ta Ankara’da uğradığı silahlı akında vurularak öldürülmesine ait yürütülen soruşturmaya ikinci bir savcı atandı. Atanan savcının akabinde soruşturmayı yürüten mevcut savcı izine ayrıldı. Ayrıca dosya milliyetçi kesite yakınlığıyla bilinen Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildi.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran, soruşturmanın emniyet ayağına ait olarak da kıymetli bir argüman gündeme geldi. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un meskeninde gözaltına alındıktan sonra süratle özgür bırakılan Tolgahan Demirbaş hakkında savcılığın “polis eşliğinde getirilmesi” talimatı verdiği, buna rağmen Emniyet’in Demirbaş’ın “adresinde bulunamadığı” cevabı verdiği öne sürüldü.

Yaşanan kriz sonrası belge için evvelki gün ikinci savcı görevlendirilmesinin akabinde, “tetikçillik”le suçlanan firari Eray Özyağcı’yı cinayet sonrası Ankara dışına çıkardığı sav edilen Demirbaş, bugün adliyeye getirildi. Yeni savcı tarafından tabiri alınan Demirbaş, isimli denetim kararıyla özgür bırakıldı.

Demirbaş’ın yanı sıra bir kişinin daha adliyeye getirildiği belirtildi, lakin savcılık kaynakları bu isme ait bilgi vermedi. Eray Özyağcı’nın aranmasına ise devam edildiği kaydediliyor.

Soruşturma kapsamında, bugüne kadar ortalarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile MHP Vilayet İdaresi listesinden çıkarılan Ufuk Köktürk’ün de bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar ortasında “firari tetikçi Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir transporter araçla Ankara’ya getirdikleri” ortaya çıkan iki Özel Harekât polisi de yer almıştı.

Adliye ve Emniyet ortasında kriz çıktı iddiası

s 552ecb1f45f4f23ba530b1d6ec8605322cd4abe8

Soruşturma sürerken, eski Dava Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un kullandığı bir meskende gözaltına alındığı, lakin adliyeye getirilmeden savcılık kararıyla hür bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Bu gelişmelerin akabinde “firari tetikçi Eray Özyağcı’yı cinayet sonrasında Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş konusunda adliye ve Emniyet ortasında kriz çıktığı öne sürüldü.

İddiaya nazaran savcılık, Emniyet’ten, olay yerinde keşif yaptığı da öne sürülen Demirbaş’ın polis eşliğinde adliyeye getirilmesini talep etti. Lakin Emniyet Demirbaş’ın adresinde bulunamadığı cevabı verdi.

Tolgahan Demirbaş’ın tabirini yeni savcı aldı

s 2c34146b89299e331adb321e38d1d3a199c85d4c

Bunun üzerine evrakta ikinci bir savcı görevlendirilirken, olayın başından beri soruşturmaya bakan savcı ise müsaadeye ayrıldı. Yeni savcının belgeyi devralmasının akabinde Demirbaş, bugün polis eşliğinde adliyeye getirildi. Demirbaş’ın tabiri de yeni savcı tarafından alındı.

Dosya için yeni görevlendirilen savcı, “tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş hakkında tutuklama talep etmedi. Savcı, Demirbaş’ı “adli kontrol” talebiyle hâkimliğe sevk etti. Evrak üzerinden talebi pahalandıran nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği de Demirbaş’ı “adli kontrol” kararı vererek özgür bıraktı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu