Ekonomi

Sasa’nın Yumurtalık yatırımında yol haritası muhakkak oldu

Sasa, Yumurtalık’taki yatırım planıyla ilgili olarak yol haritasının muhakkak olduğunu açıkladı.

Yumurtalık’ta özel sanayi bölgesi çerçevesinde arazinin kıymetli kısmının tedarikini tamamladığını belirten Sasa kalan kısım için son adımda beklenen acil kamulaştırma kararı ile birlikte bu yılın ikinci yarısının başlarında temel atmayı planladıklarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran evvelce 11,8 milyar dolar olarak kararlaştırılan yatırım meblağının son olarak 20 milyar dolara yükseltildiği ve tesis inşa yol haritasının netleştirildiği tabir edildi.

Erdemoğlu Holding İdare Heyeti Lideri İbrahim Erdemoğlu’nun verdiği bilgiye nazaran; 2023-2026 periyodunu kapsayan 1. fazda 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 2 milyon ton kapasiteli paraksilen ve aromatik üretim tesisi ve liman üretimi yer alıyor.

2. fazda; 2025-2028 ortasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 200 bin ton kapasiteli SAP, 100 bin ton kapasiteli 2-EH, 300 bin ton kapasiteli ACN, 1,6 milyon ton kapasiteli PTA ve 700 bin ton kapasiteli MEG üretim tesislerinin inşası öngörülüyor.

3. fazda ise; 2027-2032 ortasında 12 milyon ton kapasiteli rafineri tesisi ile entegrasyon tamamlanarak, 2 milyon ton kapasiteli 2. faz aromatik ve paraksilen, 700 bin ton kapasiteli MEG üretim, 1 milyon ton kapasiteli polietilen ve 600 bin ton kapasiteli PVC üretim tesisleri planlanıyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu