Ekonomi

Rusya Merkez Bankası yuan swap enstrümanını devreye alıyor

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, bankalara ruble karşılığı yuan temin etmek için 19 Ocak prestijiyle yeni bir swap enstrümanının devreye alacağı duyuruldu.

Rusya ile Çin ortasındaki ticaretin artan bir halde ulusal para üniteleriyle yapıldığına işaret edilen açıklamada, yuan ile ruble ortasındaki swap dönüşümlerinin de mali piyasalarda giderek kıymet kazandığı belirtildi.

Açıklamada, başlatılacak yeni yuan swap enstrümanıyla piyasadaki yaşanan dalgalanmaların sonlandırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası, Ukrayna’daki savaş nedeniyle uygulanan yaptırımlardan dolayı Şubat 2022’de Döviz piyasasındaki süreçlerini durdurmuştu.

Ülkede bankalar ve şirketler yaptırımlar nedeniyle dolardan uzaklaşırken, ticarette başta yuan olmak üzere dost ülkelerin para ünitelerinin kullanımı yaygınlaşıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay yaptığı açıklamada, Ulusal Refah Fonu’nda yuanın azami hisse sonunu yüzde 30’dan yüzde 60’a, altının azami hisse sonunu ise yüzde 20’den 40’a yükseltmişti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu