Dünya

Rusya: Dnipro saldırısını biz yapmadık

yeni haber basligi 535ae

Ukrayna’nın Dnipro kentine düzenlenen atakta onlarca can kaybı yaşandı.

Kiev idaresi, apartmanı gaye alan akın nedeniyle Rusya’ya reaksiyon gösterdi. Lakin Moskova, Dnipro’da yaşananlara ait suçlamaları reddetti.

“Yerleşim binalarına saldırmıyoruz”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rus ordusu, yerleşim binalarına yahut toplumsal altyapı tesislerine taarruz düzenlemiyor.” dedi.

“Hava savunma sisteminden kaynaklanıyor”

Peskov, “Ukrayna tarafının birtakım temsilcilerinin yaptığı, trajedinin hava savunma sisteminden kaynaklandığına dair çıkarımları sizler de gördünüz.” diye konuştu.

Saldırıda 2’si çocuk 36 sivil ömrünü yitirdi. Yaralıların sayısı 75’e çıkarken, bunlardan 15’ini çocuklar oluşturuyor. Enkaz bölgesinde arama ve kurtarma çalışmaları 3 gündür devam ediyor.

rusya dnipro saldirisini biz yapmadik 53850656

İngiltere’nin tank sevkiyatına tepki

Öte yandan İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik Challenger 2 tankları sevk etme planlarına reaksiyon gösteren Peskov, “Buna son derece olumsuz yaklaşıyoruz.” sözünü kullandı.

Peskov, İngiltere’nin ve başka Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya yeni daha gelişmiş askeri ekipman sağlama niyetinin alandaki durumu değiştirmediğini söyledi.

rusya dnipro saldirisini biz yapmadik 53858312

Peskov: Ukrayna’yı araç olarak kullanıyorlar

Rus Sözcü, kelam konusu sevkiyatların sadece süreci uzattığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Ukrayna’nın da durumunu berbatlaştırıyor. Ukrayna’da yaşayan insanların bahtını, geleceklerini rastgele bir biçimde umursadıklarından şüpheliyiz.

Rusya aykırısı hedeflerine ulaşmak için bu ülkeyi bir araç olarak kullanıyorlar. Bu tanklar da tıpkı başkaları üzere yanacak.”

rusya dnipro saldirisini biz yapmadik 5385f857
rusya dnipro saldirisini biz yapmadik 53863970
rusya dnipro saldirisini biz yapmadik 53868827

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu