Dünya

Rus iktisadının 2022’de yüzde 2,5 küçülmesi bekleniyor

rus ekonomisinin 2022de yuzde 25 kuculmesi bekleniyor 69f0c

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başşehir Moskova’da hükümet yetkilileriyle toplantı yaptı.

Putin gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’nın petrol üretiminin yaptırımlara karşın geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona çıktığını söyledi.

“Rus gaz üreticileri son 2 yılda âlâ kârlar elde etti”

Doğalgaz üretiminin ise yüzde 11,8 düştüğünü anlatanPutin, “Ancak bildiğiniz üzere, Batılı ülkelerin faaliyetleri nedeniyle global gaz fiyatları değerli ölçüde arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları son iki yılda güzel kârlar elde etti.” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın bütçe açığının ise 2022 prestijiyle 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü düzeyinde gerçekleştiğine işaret ederek, “Böyle bir bütçe açığı, G20 ülkeleri ortasındaki en âlâ göstergeler ortasında yer alıyor.” dedi.

“2022 geneli prestijiyle küçülmenin yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz”

Rus iktisadının 2022’yi beklentilerin bilakis daha olumlu bir biçimde tamamladığını belirtenPutin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı sayılarına nazaran, geçen yılın ocak-kasım devrinde iktisat yalnızca yüzde 2,1 küçüldü. Yabancıların yanı sıra kendi kimi uzmanlarımız bile iktisatta yüzde 10 hatta 20 küçülme bekliyordu. 2022 geneli prestijiyle küçülmenin yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bazı bölgelerde ve bölümlerdeki istihdam açığının ise sürdüğünü vurgulayan

Putin, “En büyük düşüş otomotivin yanı sıra kimi farklı alanlarda yaşandı. Hükümetin bu durumu düzeltmek için çalışması gerekiyor ve bunun için tüm imkanlara sahibiz. İstihdamı ve gerçek fiyatlardaki büyümeyi teşvik etmemiz gerekiyor.” dedi.

rus ekonomisinin 2022de yuzde 25 kuculmesi bekleniyor 69eb1963

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu