Ekonomi

Roche/Hoffmann: Mevcut sistem emellerimize hizmet etmiyor

Roche Holding’in İdare Konseyi BaşkanıYardımcısı Andre Hoffmann Davos tepesinde Bloomberg Ht’ye verdiği röportajında “Bir taraftan tabiat bizim tedarikçimiz ve onun sayesinde hayatta kalıyoruz, öte yandan da güya tabiata baskın olmamız, onu kullanmamız gerekiyor üzere düşünülüyor. Bence tabiatla olan alakamız işbirliği içinde olmalı, zira hepimiz tıpkı gezegende yaşıyoruz” dedi.

Bu yıl Dünya Ekonomik Forumu’nun başlığı’nın ‘Bölünmüş bir dünyada işbirliği’ olduğunu hatırlatan Hoffmann “Biz bu bölünmeyi politik olarak daha çok görüyoruz. Burada tabiatın kaybının tehdidi hepimizi ilgilendiriyor. Tabiat jeopolitik bir sonla sonlanmıyor. Münasebetiyle bizi birleştirecek bir bağlantı bulmamız lazım. Tabiat ile insanın nasıl birlikte çalışacağına bakmalıyız” sözlerini kullandı.

Hoffmann “Biz sistemimizi kısa vadeli karları maksimize etmek üzerine kuruyoruz. Şayet kapitalizmin bizim için daha fazla işe yaramasını istiyorsak muhasebe sistemini değiştirmemiz lazım. Toplumsal sermaye, insan sermayesi ve tabi sermaye olmak üzere 3 kaynak var. Bunlara bakarak yeni bir muhasebe sistemi sunuyorum. Böylelikle ölçebildiğimiz şeyleri yönetebiliriz. Burada yalnızca sayıları değil da tesirlerini de ölçüyoruz. Şayet sürdürülebilir kapsayıcı refahın yolunu bulamazsak muhtemelen bu gezegenin tadını çıkarmayı pek uzun mühlet başaramayacağız. Pandemi ile bizim sistemimizin çok da dirençli olmadığını farkettik. Mevcut sistem emellerimize hizmet etmiyor” biçiminde konuştu.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu