Dünya

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Ukrayna’ya silah verilmesini istedi

yeni haber basligi 67bc2

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Duda, oturumda yaptığı konuşmada, Rusya’nın akınlarından sonra Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelensky ile yapıtğı görüşmelerden bahsetti.

“Zelensky bana ‘pes etmeyeceğiz’ dedi”

Bu görüşmelerde, Zelensky’nin kendisine “Asla pes etmeyeceğiz.” dediğini belirten Duda, Ukrayna’nın savaşın başından bu yana askeri dayanağa muhtaçlığı olduğunu vurguladı.

“Daha fazla silaha muhtaçlıkları var”

Duda, “Kiev’in daha fazla silaha gereksinimi var. Lider, bize daima bunu söyledi. Çok sayıda çağdaş ekipman transfer etmeyi sürdürürsek Ukraynalıların Rusya’yı durdurma potansiyeli artacaktır.” tabirini kullandı.

Ukrayna’nın tekrar inşası gündemde

Oturumun akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Duda, “Forum sırasında, mümkün olan en kısa müddette kalkınma yoluna dönebilmesi için Ukrayna’nın yine inşası hakkında çok konuşulacak.” dedi.

Duda, forum kapsamında gelecek günlerde ekonomik sıkıntılar, iklim ve nükleer santrallerin de konuşulacağını ve bunlarınPolonyaiçin kıymetli mevzular olduğunu tabir etti.

yeni haber basligi 67bcc734

Leopard tanklarının tedariki konusu

Ukrayna’ya Leopard tankları teslim edecek ülkelerden bir topluluk kurmak istediklerini vurgulayan Duda, “Umarım müttefiklerimiz bize katılır ve en azından bir zırhlı tugay kurabiliriz.” dedi.

“Ukrayna’ya teslim etmeye hazırız”

PolonyaCumhurbaşkanı Andrzej Duda, 11 Ocak’ta ülkesinin Ukrayna hududunda yer alan Rzeszow kentinde yaptığı açıklamada, “Uluslararası bir koalisyonun kesimi olarak Leopard tanklarından oluşan bir bölüğü Ukrayna’ya teslim etmeye hazırız.” demişti.

Almanya, Leopard tanklarının Ukrayna’ya verilmesi konusunda kıymetli rol oynuyor zira Almanya’dan silah alan ülkelerin, bu silahları üçüncü bir ülkeye verebilmesi için Berlin hükümetinin onayı gerekiyor.

Litvanya başkanı: Birliktelik gösterebildik

Aynı oturumda konuşan Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda ise savaş nedeniyle güç bir durum yaşandığına dikkati çekerek, “Bu güç durum karşısında bile birlik, beraberlik ve üretken bir birliktelik gösterebildik.” diye konuştu.

Nauseda, Ukrayna’ya dayanağın artırılması gerektiğini vurgulayarak, bu mevzuda Polonya ile hemfikir olduklarını söyledi.

Rus güç kaynaklarına bağımlılığı azaltmaya yönelik tüm faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini lisana getiren Nausea, Litvanya’nın bunu bir yıl evvel başardığını ve Avrupa Birliği genelinde de bunun gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu