Ekonomi

Petrolde ABD bilgileri rüzgarı sürdü

Petrol, hayal kırıklığı yaratan ABD ekonomik datalarının resesyon kaygılarını ateşlemesi ve Wall Street genelinde bir satış dalgasına yol açmasıyla geriledi.

ABD ham petrolü neredeyse yüzde 1 düşerek Aralık ayının başından bu yana en yüksek gün içi fiyatına ulaştıktan sonra rotasını bilakis çevirdi.

Çin’den gelen talep dataları, seansın başında petrol fiyatlarını yükseltti, fakat emtianın yükselişi, pay senetlerinin keskin bir formda düşmesi ve doların toparlanması üzerine olumsuz tesir gördü.

ABD’de perakende satışların yavaşlaması, Çin’in Kovid ile ilgili kayıplardan toparlanmasına karşın yavaşlama telaşlarını yine canlandırdı.

Uluslararası Güç Ajansı’nın (UEA)son raporunda, global petrol piyasalarının birinci çeyrekte beklenenden daha büyük bir fazlayla karşı karşıya kaldığı, global tüketimin bu yıl Çin’in liderliğinde rekor günlük ortalamaya ulaşma yolunda olduğu belirtildi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Enerji yatırımcıları ABD iktisadının büyük kısımlarında geniş bir zayıflık gördükten sonra petroldeki ralli uzun süremez. Tüketici beklenenden çok daha zayıf olduğu ve imalat bölümü düşüşe geçtiği için ham talep kaygıları artıyor” dedi.

UEA’nın yükseliş tarafındaki talep görünümünü pekiştiren Saudi Aramco, tüketimin artacağı konusunda optimist olduğunu söyledi. Yatırımcılar ayrıyeten, rafine yakıtlara yönelik yaptırımların önümüzdeki ayın başlarında yürürlüğe girmesiyle Rusya’nın üretim yoluna ait işaretler bekliyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu