Teknoloji

Oyunlarda RAM ihtiyacı denetimden çıktı: 32 GB RAM standart olacak

600x338oyunlarda sistem gereksinimleri yukseliyor 16 gb ram isteniyor

oyunlarda sistem gereksinimleri yukseliyor 16 gb ram isteniyor159543 0 Oyun sanayisi sürat kesmeden gelişmeye ve yeni oyunlar daha da gerçekçi grafiklerle çıkmaya devam ediyor. En yeni oyunları oynamayı seven bir oyuncuysanız yeni oyunların talep ettiği sistem ihtiyaçları sizi endişelendirebilir bir boyuta ulaşmış olabilir. Çünkü bilhassa artan RAM ihtiyaçları birçok oyuncuyu zorlayacak cinsten.

Oyunlarda asgarî 16 GB RAM isteniyor

Bundan birkaç yıl evvel 8 GB RAM birden fazla orta ve üst seviye bilgisayar sistemleri için kâfi olarak görülüyordu. Fakat oyunlardaki grafikler arttıkça RAM ihtiyacı de artmaya devam etti. Bu bağlamda son yıllarda üst düzey oyun bilgisayarları için 16 GB RAM standart haline geldi. Fakat görünen o ki artık çok yakında 32 GB RAM yeni standart olacak. Çünkü yeni oyunların istediği sistem ihtiyaçları epey artmış vaziyette.

oyunlarda sistem gereksinimleri yukseliyor 16 gb ram isteniyor159543 1 Bu oyunlar ortasında Forspoken, Returnal ve Hogwarts Legacy’yi sayabiliriz. Her üç oyun da 720p çözünürlükte minimum sistem ihtiyacı olarak 16 GB RAM talep ediyor. Örneğin Forspoken, 1080p 30 FPS için 24 GB RAM gereksinimini kaide koşuyor. Bu her üç oyun da 4K için ise 32 GB RAM talep ediyor. Öte yandan yeni kuşak oyunlarda işlemci ve ekran kartı ihtiyaçları de yükselmiş durumda. Lakin oyunlardaki bu süratli gelişime PC sahipleri ayak uyduramıyor üzere görünüyor.

Steam’in donanım bilgilerine baktığımızda oyuncuların yüzde 50’sinin 16 GB, yüzde 21’inin 8 GB ve yalnızca yüzde 13’ünün 32 GB RAM’e sahip olduğunu görüyoruz. En çok kullanılan ekran kartları ise GTX 1650, GTX 1060 ve RTX 2060. Bu tarafta da yeni oyunların talep ettiği bedeller zar güç tutturuluyor.

Yeni oyunlar tıpkı vakitte yeni teknolojileri ve devasa boyutları beraberinde getiriyor. Münasebetiyle kesintisiz bir oyu tecrübesi için bu dataların RAM’e süratli bir halde yazılması gerekiyor. Aslında bu nedenle AMD’nin Ryzen 7 5800X3D üzere yeni jenerasyon Ryzen 7000X3D işlemcileri oyunlarda bu kadar yüksek performans gösteriyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu