Ekonomi

Oxfam: En güçlü yüzde 1, 42 trilyon doların üçte ikisine sahip

yeni haber basligi 50175

İngiltere merkezli memleketler arası insani yardım kuruluşu Oxfam, global gelir dağılımına ait çarpıcı bir rapor hazırladı.

Rapor, Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre’nin Davos kentindeki yıllık toplantısıyla birebir vakte denk geldi.

42 trilyon doların üçte ikisinin sahibi oldular

Buna nazaran, 2020’den bu yana oluşan 42 trilyon dolarlık yeni global servetin yaklaşık üçte ikisine, dünyanın yüzde 1’lik kesitinin sahip olduğuna dikkat çekildi.

Bu hisse, dünya nüfusunun “en alt kesitteki yüzde 99’unun” elde ettiği ölçünün neredeyse iki katını oluşturuyor.

Servetleri günde 2.7 milyar dolar artıyor

Milyarderlerin servetlerinin günde 2.7 milyar dolar arttığına dikkat çekilerek, tekrar milyarderlerin yarısının, direkt torunları için veraset vergisi olmayan ülkelerde yaşadığı bilgisi paylaşıldı.

Bu da onları mirasçılarına Afrika’nın gayri safi yurtiçi hasılasından (GSYİH) 5 trilyon dolar daha fazla aktarma yolunu açıyor.

Yüzde 5’lik vergi, 2 milyar insanı yoksulluktan kurtarır

Oxfam, dünyadaki multi-milyonerlere ve milyarderlere uygulanan yüzde 5’lik verginin yılda 1,7 trilyon dolar sağlayabileceğini ve bunun da 2 milyar insanı yoksulluktan kurtarmaya yeteceğine vurgu yaptı.

yeni haber basligi 5018c724

Süper zenginlere eleştiri

Oxfam International’ın İcra Yöneticisi Gabriela Bucher, “Sıradan beşerler yemek üzere temel gereksinimler için günlük fedakarlıklar yaparken, muhteşem zenginler en çılgın hayallerini bile aştı.” dedi.

İçinde bulunduğumuz on yıl için “dünyanın en zenginlerinin kükrediği dönem” tanımlamasını yapan Bucher, “Sadece iki yıl sonra, bu on yıl milyarderler için şimdiye kadarki en düzgünü olacak biçimde şekilleniyor.” diye ekledi.

Oxfam: Krizden çıkış yolu vergilendirme

Günümüzdeki krizin çıkış kapısı olarak harika zenginleri ve büyük şirketleri vergilendirme teklifini ileri süren Bucher, görüşlerini şöyle tamamladı:

“En zenginler için yapılan vergi indirimlerinin, zenginliklerinin bir formda öbür herkese ‘damlaması’ ile sonuçlandığı formundaki kullanışlı efsaneyi yıkmamızın vakti geldi.

Süper zenginler için kırk yıllık vergi indirimleri, yükselen bir dalganın tüm gemileri kaldırmadığını, yalnızca süperyatları kaldırdığını gösterdi.”

oxfam en zengin yuzde 1 42 trilyon dolarin ucte ikisine sahip 504dc687

İsviçre’de Davos Zirvesi

Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen yıllık toplantısı, global ölçekte telaş uyandıran siyasi ve ekonomik hususları tartışmak üzere iş ve siyaset dünyasından önderleri buluşturuyor.

Al Jazeera’nin aktardığına nazaran, pazartesiden cumaya kadar gerçekleşecek tepeye 52 devlet lideri ve 600’e yakın CEO katılacak.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu