Ekonomi

OPEC, petrol talebindeki artış öngörüsünü sabit tuttu

opec petrol talebindeki artis ongorusunu sabit tuttu 6a771

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yayınladığı raporlar ve burada açıklanan öngörüler, petrol fiyatlarının etkileyen etmenler ortasında yer alıyor.

OPEC, artık de 2023 için daha evvel açıkladığı, global petrol talebindeki artış öngörüsünü sabit tuttuğunu açıkladı.

OECD bölgesinde 2022’ye nazaran 330 bin varil artış olacak

Bu yıl talepte OECD bölgesinde geçen yıla nazaran 330 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 890 bin varil artış bekleniyor

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna nazaran, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 220 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 770 bin varile ulaşması bekleniyor.

Çin, koronavirüs önlemlerini kaldırdığı için talep artacak

Bu artışta, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin’de beklenen ekonomik toparlanmanın tesirli olacağı bedellendiriliyor.

Bazı bölgelerde ise ekonomik zorluklar nedeniyle talepte kısıtlı düşüşler görüleceği öngörülüyor.

Talebin OECD bölgesinde geçen yıla nazaran 330 bin varil artarak 46 milyon 520 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 890 bin varil artarak 55 milyon 250 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol arzı aralıkta arttı

Rapora nazaran, global petrol arzı aralıkta, bir evvelki aya nazaran günlük 300 bin varil artışla yaklaşık 101 milyon 700 bin varile yükseldi ve evvelki yılki düzeyin 3 milyon 800 bin varil üzerinde gerçekleşti.

opec petrol talebindeki artis ongorusunu sabit tuttu 6a75c221

Ham petrol üretimi en fazla Nijerya’da arttı

Bu periyotta, OPEC içinde ham petrol üretimi en çok Nijerya’da arttı. Kuveyt ise ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülke oldu.

Günlük üretim aralıkta, evvelki aya nazaran Nijerya’da 91 bin varil artarken, Kuveyt’te 35 bin varil geriledi.

Aynı devirde, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise yaklaşık 200 bin varil artarak 72 milyon 800 bin varil oldu.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu