Ekonomi

“Önümüzdeki yıl Almanya’da resesyon teğet geçebilir”

Davos doruğunda konuşan Berlin Global Diyalog Lideri Lars-Hendrik Röller “Alman iktisadı 2022 yılında yüzde 1,9 büyüdü. Sayılar beklenenden daha uygun geldi. Önümüzdeki yıl için de tahminen ölçülü bir resesyon olabilir, tahminen de teğet geçebiliriz” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Röller “Enerji tarafında öncelikle arz daralması ile başa çıkmak gerekiyor. Almanya yeni doğalgaz, LNG terminalleri açılıyor. Norveç’ten gaz gelecek. Katar’la muahedeler yapılıyor. Bunlar tahminen biraz vakit alabilir. Öte yandan Almanya’nın ve Avrupa’nın genel olarak güç krizine adaptasyonu son birkaç ay içinde son derece kayda paha halde gerçekleşti” dedi.

Almanya’nın ekonomik modeline dair soruya Höller “Çin’den gelen son datalar ekonomik manada ümit vadediyor. Almanya sanayisi de buna adapte olmalı. Almanya’nın iktisadı, ABD’nin müdafaası, Rusya’dan ucuz güç ve Çin’deki büyük pazara dayanıyordu. Bunların üçü de değişiyor. Süreç dahilinde göreceğiz ki Almanya sanayisi çok güçlü ve mevcut hükümet de gerçek teşvikleri sağlıyor. Böylelikle yatırım ve inovasyonların Avrupa’da devam etmesi mümkün olacak” formunda yanıt verdi. Höller “Geçmişte merkez bankaları ne vakit resesyon olsa, para siyasetinde genişlemeye giderdi. Merkez bankaları şayet enflasyonu düşürmek istiyorsa, yüzde 9’dan 4’e inmek kolay olacak. Bu önümüzdeki yıl olabilir. Öte yandan 4’den 2’ye gelme kısmı biraz sıkı para siyaseti gerektirebilir. Bu da resesyon eğilimleri doğurabilir. Bence bunu gerçekleştirmek değerli olacak. Lakin en son olaraj güç arzını artırmak gerekiyor. Hükümetler ve şirketler de bunun üzerinde çalışıyor” dedi.

Höller “AMB tarafında ben bu yıl bir faiz indirimi ve genişleme mümkünlüğü görmüyorum” diye ekledi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu