Ekonomi

Olumlu gelişmelere karşın global piyasalar dalgalı

olumlu gelismelere ragmen kuresel piyasalar dalgali 63b5b

ABD’de enflasyonun yavaşlaması sürdü. Avrupa’da da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile doğalgaz fiyatları geriledi. Avrupalı yetkililer artık resesyonun önlenmesi konusunda olumlu açıklamalar yapıyor.

Ancak fiyat baskıları iyimserliği törpülüyor.

Bu gelişmeler risk iştahının canlı kalmasını sağlarken, Çin’de bugün açıklanan datalarla yeni günün endeks vadeli kontratlar ve Asya borsalarında karışık bir seyirle başladığı görülüyor.

Doğalgaz fiyatları yüzde 15,3’lük azalışla 55 euronun altına indi

Avrupa tarafında, Hollanda’da süreç gören vadeli doğalgaz fiyatları yüzde 15,3’lük azalışla 55 euronun altına inerek 16 ayın en düşük düzeyini gördü.

olumlu gelismelere ragmen kuresel piyasalar dalgali 63bc8261

Çin’de 1976’dan bu yana en düşük ikinci yıllık büyüme oranı

Asya tarafında bugün açıklanan datalara nazaran, Çin iktisadı 2022’de yüzde 3 ile 1976’dan bu yana en düşük ikinci yıllık büyüme oranını kaydetti ve yaklaşık yüzde 5,5 seviyesinde bulunan hükümet gayesinin de altında kaldı. Ülkede sanayi üretimi aralıkta yıllık yüzde 1,3 artarak beklentileri aşarken, tıpkı periyotta perakende satışlar yüzde 1,8 ile varsayımlardan daha az düşüş kaydetti.

2020 dışarıda bırakıldığında son 46 yılın en zayıf büyümesini kaydeden Çin’de, perakende satışlar ve sanayi üretimi datalarının beklenenden güzel gelmesi ve ülkede koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması ekonomik görünüme dair karışık tablonun sürmesine neden oldu.

BoJ, faiz kararı verecek

Japonya tarafında ise bugün başlayan Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para siyaseti toplantısından çıkacak kararlar yatırımcıların odağında bulunuyor. Banka’nın getiri eğrisine ait daha fazla aksiyon alıp almayacağı merakla beklenirken, ultra gevşek para siyasetinde bir değişikliğe gitmesine düşük ihtimal veriliyor.

olumlu gelismelere ragmen kuresel piyasalar dalgali 63c0f361

BIST 100 endeksi, yüzde 4,47 kıymet kazandı

Yurt içinde dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü de yüzde 4,47 paha kazanarak 5.207,67 puandan tamamladı. Dolar/TL, dün 18,7875 ile evvelki kapanış düzeyinin çabucak üzerinden günü tamamlamasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,7960’tan süreç görüyor.

Davos Tepesi takip ediliyor

Davos Tepesi’nden gelecek haber akışının yatırımcıların odağında kalmaya devam ettiğini aktaran analistler, data gündeminde ise yurt içinde konut satışları, ABD’de New York Fed sanayi endeksi, İngiltere’de işsizlik oranı ve Almanya’da enflasyonun öne çıktığını bildirdi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu