Dünya

Olena Zelenska: Dünyanın çöküşüyle karşı karşıyayız

yeni haber basligi 68c6b

İsviçre’nin Davos kasabası, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) oturumlarına konut sahipliği yapıyor.

Davos’taki programa katılanlardan biri de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’nin eşi Olena Zelenska oldu.

Zelenska, yaptığı konuşmada, Rusya’nın atakları altında olan ülkesinin yaşadığı duruma dikkati çekti.

Davos iştirakçilerine seslendi: Tesirinizi kullanmıyorsunuz

Foruma katılanların değerli bir tesire sahip olduğunu belirten Zelenska, “Hepiniz bu etkiyi kullanmıyorsunuz ya da daha fazla bölücü bir biçimde kullanıyorsunuz.” dedi.

Zelenska, Rusya’nın Avrupa’daki saldırganlığının büyük bir krize yol açması nedeniyle global iş birliğine muhtaçlık olduğunu söyledi.

“Bir öbür Çernobil’in olmasına müsaade vermemeliyiz”

“Dünyanın çöküşüyle karşı karşıyayız.” ihtarında bulunan Zelenska, tankların nükleer santrallere saldırmasına müsaade verildiğine dikkati çekti.

Zelensky’nin eşi, “Bir öteki Çernobil’in olmasına müsaade vermemeliyiz. Dünyadaki hiçbir çocuk mum ışığında ödev yapmamalı. Hekimler ameliyatları fener ışığında yapmamalı.” sözlerini kullandı.

olena zelenska dunyanin cokusuyle karsi karsiyayiz 68f31667

Zelenska: Rusya kaybetmedikçe kriz kötüleşecek

Ukrayna First Lady’si, “On milyonlarca insan açlıktan kaçmaya ve mülteci olmaya zorlandığında hayat maliyetine ne olur?” diye sordu.

Rusya’nın Ukrayna savaşını kaybetmediği takdirde krizin daha da kötüleşeceğini vurgulayan Zelenska, “Saldırgan kaybetmedikçe bu savaş daha da ileri gidebilir ve krizi büyütebilir.” diye ekledi.

olena zelenska dunyanin cokusuyle karsi karsiyayiz 68f45185

Zelensky’nin mektuplarını önderlere verdi

Öte yandan Dnipro saldırısının Rus güçlerince düzenlendiğini söyleyen Zelenska, “Rusya için hiçbir şeyin sonu yok. Dünya, barış için birleşmeli.” sözünü kullandı.

Guardian’ın haberine nazaran; Zelenska, Devlet Lideri eşi Zelensky’nin mektuplarını Davos’a katılan Çin Başbakan Yardımcısı Liu He de dahil olmak üzere birçok öndere teslim ettiğini kelamlarına ekledi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu