Ekonomi

Nureddin Nebati: Türkiye 2023’e çok güçlü giriyor

nureddin nebati turkiye 2023e cok guclu giriyor 661f7

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Akşam Future&Trends Summit 2023” programına katıldı.

“Türkiye 2023’e çok güçlü giren bir konumda”

Bakan Nebati, burada yaptığı konuşmasında, AK Parti’nin iktidarda olduğu süreçteki çalışmalarının ışığında “Türkiye artık acı reçetelere muhtaç bir ülke mutlaka değildir. Türkiye 2023’e çok güçlü giren bir pozisyondadır. İşler güzel gidiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye iktisat modelinin katkısı

Nureddin Nebati açıklamasında şu sözleri kullandı: “Başarılarımızın temelinde 20 yıldan bu yana dirayetle uyguladığımız siyasetler olduğu üzere yaklaşık 1 sene önce yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı Türkiye iktisat modelini devreye almamızın büyük bir katkısı vardır.” dedi.

nureddin nebati turkiye 2023e cok guclu giriyor 6620c517

“Bazı bölümlerin sesi çıkmaz oldu”

Bakan Nebati, toplantı bitiminde Twitter adresinden “Kur Muhafazalı Mevzuat ve iştirak hesapları ile Hazine’ye büyük bir dinamit koyduğumuzu argüman edenler vardı. Son 20 yılın en güçlü bütçe sonuçlarından birini açıkladıktan sonra bu bölümün sesleri çıkmaz oldu.” iletisini yayınladı.

nureddin nebati turkiye 2023e cok guclu giriyor 65988469

Bakan Nebati, katıldığı toplantıda not düştüğü mevzuları bildiri olarak da şöyle paylaştı:

Dijital bankacılık lisansları

“Dijital bankacılık lisanslarını vermeye başladık. Bugün prestijiyle, ülkemizde 4 adet dijital banka faaliyet müsaadesi almış durumdadır.

Yeşil dönüşüm

KOBİ’lerimiz başta olmak üzere tüm gerçek kesim firmalarımıza açık bir davette bulunmak isterim. Sürdürülebilirliği ve yeşil dönüşümü işinizin merkezine alın.

Yetişmiş insan kaynağı

Türkiye, binlerce yıllık birikimi ve insan odaklı kıymetleriyle yol alırken, geleceğe istikamet verecek özgüvene ve yetişmiş insan kaynağına sahiptir.”

“Türkiye 2022 yılını çok düzgün bir noktada tamamladı”

Bakan Nureddin Nebati, toplantıda “Dün 1 yılı tüm ayrıntılarıyla değerlendirdik. Bu yıla dair gayelerimizi paylaştık. Sayılar çok net bir biçimde ortaya koyuyor ki global seviyede yaşanan türlü badirelere karşın Türkiye 2022 yılını tüm makroekonomik göstergeler bakımından dünyanın geri kalanından çok güzel bir noktada tamamlamış, güçlü ilerleyişini yeni tepelere taşımıştır.” diyerek başladı.

nureddin nebati turkiye 2023e cok guclu giriyor 66234287

Bakan Nebati’nin konuşmasında öne çıkanlar:

“Biz dün son 20 yılın en güçlü bütçe sonuçlarından birini açıkladıktan sonra bu kısmın sesleri artık çıkmaz oldu. Kimileri da bütçede faiz harcamalarının arttığını söylüyor lakin bu tenkitleri yapanlar düzgün bilirler ki yalnızca faiz harcamalarındaki nominal artışa bakmak yanlışsız bir yaklaşım değildir. Faiz harcamaları artarken bütçe gelir ve masraflarımız de artmaktadır.

“Dilinizi mi yuttunuz?”

Yüzyılın toplantısını yapıyorsunuz. Danıştığınız yabancılar içerideki danışmanlarınız içeride sabahtan akşama kadar sayıları bir tarafa atarak yorum yapanlara sormak lazım. Lisanınızı mi yuttunuz? Hani iktisat sayılardı? Biz beklentiler dedik sayılardan bahsetmeye başladılar, biz inanç dedik sayılardan bahsetmeye başladılar, biz istikrar dedik sayılardan bahsetmeye başladılar. Tamam dün de dünyanın en sıkıntı devrinde 2022 yılı bütçe gerçekleşmelerini sayı rakam tabir ettik.

“‘Recep Tayyip Erdoğan haklı çıktı’ de”

2022’de Türkiye’nin muvaffakiyetleri karşısında şapkanı çıkar ve yeniden ‘Recep Tayyip Erdoğan haklı çıktı’ de, gerçekliği kabul et.

Milletimiz, kimin Türkiye için gece gündüz demeden hizmet aşkıyla koştuğunu kimin de çarpıtmalardan medet umduğunu çok düzgün biliyor.

“Enflasyonda düşüş devam edecek”

Enflasyon son 2 aydır düşüş eğiliminde ve bu düşüş eğilimi devam edecektir. Global emtia fiyatlarında olağanlaşma başladı. Kurlardaki oynaklık azaldı, üretici fiyatlarının tüketici enflasyonu üzerindeki artırıcı tesiri azaldı, beklentilerde güzelleşme başladı, artık iş dünyamız da enflasyonla gayretimize fiyat sabitleme hatta indirim yaparak takviye oluyor.

nureddin nebati turkiye 2023e cok guclu giriyor 6624d678

“Sabit fiyatlama kampanyamıza dayanak daveti”

Sizleri sabit fiyatlama kampanyamıza dayanak vermeye davet ediyorum. İktisatta elde ettiğimiz kazanımların yanı sıra tesirinin gelecek devir göreceğimiz birçok önlemi hayata geçirmeye devam ediyoruz.

7 milyar lira kefalet limiti

Hazine takviyeli KGF paketlerinde 7 milyar lira kefalet limitini yeşil dönüşümü amaçlayan projeler için KOBİ ölçekli firmalarımızın kullanımına sunduk.

“Elektrikli arabaların kapsamını genişlettik”

ÖTV oranı yüzde 10 olan elektrikli arabaların kapsamını genişlettik. Elektrikli araç altyapısını kurmak üzere Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Takviye Programını başlattık.

Yeşil finansman ekosistemi

Bizim de 2053 Net Sıfır Emisyon stratejimizin değerli sacayaklarından biri, ülkemizde yeşil finansman ekosisteminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.

TROY

Ayrıca şirketlerimizin yeşil tahvil ihraçlarını artırmaları için kapsamlı takviyeler sunacağız. Finans dünyasında sürdürülebilirliğin değeri artarken dijital yatırımlar da eş vakitli olarak gündemin üst sıralarındaki yerini koruyor. Türkiye’nin Ödeme Sistemi TROY’un yurt içi ve yurt dışında yaygınlaştırılması gayesiyle çalışmalarımızı ağırlaştırdık.

Dijital bankacılık

Dijital bankacılık lisanslarını vermeye başladık. Bugün prestijiyle, ülkemizde 4 adet dijital banka faaliyet müsaadesi almış durumda.

Yeşil dönüşüm çağrısı

Buradan KOBİ’lerimiz başta olmak üzere tüm gerçek kesim firmalarımıza açık bir davette bulunmak isterim. Sürdürülebilirliği ve yeşil dönüşümü işinizin merkezine alın.

“Türkiye, acı reçetelerine muhtaç bir ülke değil”

Tekrar altını çizmek isterim ki Türkiye, artık o eski bürokratik, hantal, içe kapanık ve insanımıza efendilik taslamaya çalışanların acı reçetelerine muhtaç bir ülke katiyetle değildir.”

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu