Ekonomi

Norveç Varlık Fonu, İspanya’da yenilenebilir güç pazarına girdi

Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank, İspanya’da bulunan Iberdrola firmasının ülkedeki yenilenebilir güç portföyünün yüzde 49’unu satın aldı.

Bankadan yapılan açıklamada, kelam konusu portföyün 1,3 gigavat şurası güçte güneş santralleri ile karadaki rüzgar santrallerinden oluştuğu kaydedildi.

Sözleşmenin dün imzalandığı belirtilen açıklamada, bu yılın birinci çeyreğinde mutabakatın tamamlanacağına vurgu yapıldı.

Norges Bank, İspanya’daki Iberdrola firmasının ülkedeki yenilenebilir güç portföyünün yüzde 49’unu satın aldığını ve bunun için 600 milyon euro ödeneceğini bildirdi.

Açıklamaya nazaran, İspanyol güç şirketi Iberdrola portföyünün işletmecisi olmayı sürdürecek. Kelam konusu güneş ve rüzgar santrallerinin İspanya’da 700 bin hanenin elektrik tüketimine muadil üretim kapasitesine sahip olduğu bilgisine de yer verildi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu