Ekonomi

Müteahhitler Birliği raporunda toplumsal konut projelerini kıymetlendirdi

yeni haber basligi 40053

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin bölüm raporu yayınlandı.

Bu raporda toplumsal konut atılımı ve orta gelirliye uygun şartlarda konut kredisi kampanyası üzere dayanakların, bölümün bu alanında kısmi bir rahatlama sağlayacak.

Konut kredisi ruhsal hududun yüzde 1’in altına

Konut kredisi faiz oranlarını ruhsal hudut olan yüzde 1’in altına düşürmesi ‘Yeni Meskenim Kampanyası’nın kesime tesirlerinin olumlu olması bekleniyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından 2022’nin son çeyreğine ait hazırlanan “İnşaat Bölümü Tahlili Raporu”nda, hükümetin konut bölümünde üretimi destekleyen son kampanyalarının olumlu olduğu belirtilerek, “Konut kredisi faiz oranlarını ruhsal hudut olan yüzde 1’in altına düşürecek ‘Yeni Meskenim Kampanyası’nın kesime tesirlerinin olumlu olması beklenmektedir.” tabiri kullanıldı.

“İnşaat Bölümü Tahlili Raporu”nun “Küresel İktisat Daralıyor, Enflasyon Tartışmalarına Resesyon Eklendi” başlıklı tahlilinde, global ve ulusal iktisat ile inşaat bölümüne ait bilgiler ele alındı.

muteahhitler birligi raporunda sosyal konut projelerini degerlendirdi 403a6486

Sektöre olumsuz tesiri var

Raporda, 2022’de iç ve dış dinamiklerin tesiriyle devam eden girdi maliyetlerindeki artış ve yüksek enflasyon meselelerinin yanı sıra ödenek yetersizliği ve hak ediş ödemelerinde yaşanan gecikmelerin bölüme olumsuz tesirlerinin sürdüğü kaydedildi.

Raporda, hükümetin konut dalında üretimi destekleyen son kampanyalarının olumlu olduğunun altı çizildi.

2022’de 454 projeyle 17,8 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaşıldı

Raporda, Türk müteahhitlerinin, 2022’de 454 projeyle 17,8 milyar dolarlık yeni iş hacmine ulaştığı bilgisine yer verilerek, “İnşaat bölümünün birinci sefer 1972 yılında Libya ile yurt dışı pazara açılmasından bu yana ulaştığı milletlerarası proje portföyü büyüklüğü, 133 ülkede üstlenilen 11 bin 605 projeyle toplam 472 milyar dolar oldu.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Destekler kesimde kısmı rahatlama sağlayacak”

Yatırımcıların enflasyondan korunma maksadıyla 2021’in son çeyreğinde gayrimenkul alımına yönelmesinin tesiriyle bir müddet süratli yükseliş sergileyen konut satışlarının, 2022 yazında yavaşlamaya ve akabinde gerilemeye başladığı belirtilen raporda, şu sözlere yer verildi:

“Sosyal konut atılımı ve orta gelirliye uygun şartlarda konut kredisi kampanyası üzere dayanakların, bölümün bu alanında kısmi rahatlama sağlayabileceği kıymetlendirilmektedir. Konut kredisi faiz oranlarını ruhsal hudut olan yüzde 1’in altına düşürecek ‘Yeni Konutum Kampanyası’nın bölüme tesirlerinin olumlu olması beklenmektedir. Anadolu’da büyük kentlerin çeperlerinde yeni konut üretimiyle dalda hareketlilik sağlanabilecektir.”

muteahhitler birligi raporunda sosyal konut projelerini degerlendirdi 403be412

Ukrayna’nın tekrar imarı

Raporda, TMB’nin Ukrayna’nın tekrar imarına yönelik temaslarını sürdürdüğü bilgisi verilerek, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere Körfez ülkeleriyle son devirde başlayan siyasi münasebetlerin gelecek periyotta bölümde yeni projeler biçiminde somut yansımalarının olabileceği bildirildi.

Kamu-özel işbirliği projeleri dal için fırsat

Sahra Altı Afrika bölgesi başta olmak üzere Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkelerinin de potansiyel pazarlar olarak kesimce yakından izlendiği vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

“Yenilenebilir güç yatırımları için memleketler arası kuruluşların finansman imkanları artmıştır. Asya ülkelerinin talep artışı halinde üst istikametli seyir izlemesi beklenen güç fiyatları çerçevesinde, Türk müteahhitlerin faal olduğu petrol üreticisi Orta Doğu ve Afrika pazarlarında hayata geçirilecek yeni projeler kesimi destekleyebilecektir. Avrupa ülkelerinde savaşla birlikte ve Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında güç yatırımları ile renovasyon projelerinden kesim için yeni fırsatlar oluşabilecektir. Gaye pazarlarda giderek artan uygulamaları görülen Türk müteahhitlerin tecrübe sahibi olduğu kamu-özel işbirliği projeleri dal için fırsatlar sunabilecektir.”

“Dijital inşaat teknolojileri” vurgusu

Raporda, finansman gereksiniminin karşılanması faaliyetleri kapsamında TMB’nin başta Türk Eximbank olmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Danimarka Eximbank’ı üzere milletlerarası kalkınma bankaları ve ihracat kredi kuruluşlarıyla yakın temaslar yürüttüğü tabir edildi.

Türkiye’de ve dünyada inşaat projelerindeki karlılıkların azalmasının da dijitalleşmeyi bir mecburilik haline getirdiği belirtilen raporda, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Türk inşaat dalında ‘yapı bilgi modellemesi’ sıklıkla kullanılmaktayken zenginleştirilmiş gerçeklik, blok zincir ve akıllı mukavele üzere uygulamalar şimdi pek alan bulamamıştır. Ülkemizde dijital inşaat teknolojileri üzerine kurulmuş ‘start-up’ teşebbüslerinin desteklenmesi konusunu önceliklendiren TMB, bir müddettir bu bahiste bir platform fonksiyonu görerek start-up teşebbüsleriyle üyelerini yenilikçi-inovatif tahliller konusunda bir ortaya getirmektedir.”

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu