Ekonomi

Mükellef için bildirim kolaylığı getirildi

yeni haber basligi 78958

Vergi mükelleflerine, kamu dairelerinde bir defa süreç yaptıktan sonra ibraz ettiği evrakların farklı daireye gönderilme ve yaptığı bir süreci vergi dairesine yansıması üzere hususlarda kolaylık sağlandı.

Mükelleflerin Gelir Yönetimi Başkanlığı’na (GİB) bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığı’nca elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenlerin “mükellefler tarafından yapılmış gibi” kabul edilmesi sağlandı.

Uygulama kararı Resmi Gazete’de

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Yöntem Kanunu Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bildirim kolaylığı

1 Şubat prestijiyle yürürlüğe girecek düzenlemeyle mükelleflere bildirim kolaylığı getirildi.

Sicile verilen evraklar, vergi dairesine de iletilecek

Ticaret sicili memurlukları, kurumlar vergisi mükellefi olup Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hususu uyarınca tescil için başvuran mükelleflerin müracaat evraklarının bir suretini ilgili vergi dairesine yazılı yahut elektronik ortamda intikal ettirecek.

yeni haber basligi 78b6d291

Mükellef işe müracaat bildirimi yapmış sayılacak

Bu mükelleflerin işe başlamayı bildirme yükümlülükleri yerine getirilmiş sayılacak.

​​​​​​​Ticaret Sicili Yönetmeliği mucibince tescil mecburiliği bulunan süreçlerden bildirimin tablosunda yer alanlara ait bilgiler Ticaret Bakanlığı tarafından elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildiğinden, kelam konusu süreçlere ait bildirimler de “mükellefler tarafından yapılan bildirim” olarak kabul edilecek.

Bir kere bildirim yapan, tekrar farklı dairelere gitmeyecek

Bu kapsamda kelam konusu süreçler için mükelleflerce ayrıyeten vergi dairesine bildirimde bulunulmasına gerek olmayacak.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu