Teknoloji

Microsoft’un Activision Blizzard muahedesine bir itiraz da AB’den geliyor

600x338ab microsoft un activision blizzard anlasmasina itiraz edecek

ab microsoft un activision blizzard anlasmasina itiraz edecek159503 0 Geçtiğimiz Ocak ayında Microsoft, 68,7 milyar dolarlık devasa bir yatırımla tanınan oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın alacağını duyurdu. Günümüzde çeşitli ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından incelenen mutabakat, Sony, Google ve Nvidia’nın akabinde yeni bir maniyle karşılaşmış olabilir.

Avrupa Kurulu mutabakattan endişeli

Konuya yakın kaynaklara nazaran Avrupa Komitesi, FTC’ye (ABD Federal Ticaret Komisyonu) misal formda Activision Blizzard mutabakatına itiraz etmeye hazırlanıyor. Microsoft’un ise bu telaşları gidermek ismine kurulla görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilirken, son karar 11 Nisan tarihinde açıklanacak.

Hatırlayacak olursak yazılım devi, FTC’nin tasaları karşısında Call of Duty oyunları için Nintendo ve Valve ile 10 yıllık muahede imzaladığını açıkladı. Bu nedenle Microsoft, Avrupa Komitesi için de emsal ödünlerde bulunabilir.

Bilindiği üzere Sony, öbür oyunların yanı sıra Call of Duty’nin Xbox’a özel hale getirilmesinden ve PlayStation kullanıcılarının tanınan üretime erişemeyeceğinden telaşlı. Ayrıyeten kısa mühlet önce düzenleyici kurumlara ve Sony’e ek olarak Nvidia ve Google, mutabakata itiraz eden isimler ortasına eklendi. İki şirket, Activision Blizzard satın alımının haksız avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu