Teknoloji

Mars’ta bulunan kaya gizemini koruyor

yeni haber basligi 64c72

NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) misyonunun bir kesimi olarak, Mars’taki Gale kraterinde keşifte bulunan araba büyüklüğündeki keşif aracı Curiosity, 2012 yılından beri kızıl gezegende faaliyetlerine devam ediyor.

Keşif aracının misyonları ortasında Mars iklimini ve jeolojisini incelemek, Mars’ta daha evvel ömür olup olmadığını ve suyun varlığını araştırmak, gezegen yerleşimine ve ileri vakitlerde insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmak yer alıyor.

Curiosity, gizemli bir kaya keşfetti

Curiosity’nin Mars yüzeyinde bulduğu kaya kesimi, bilim insanlarını bir sefer daha heyecanlandırdı.

Çevresinden farklılık gösteren tuhaf, küçük, gri bir kayanın ne olduğunu araştıran yetkililer, büyük bir ihtimalle bunun bir göktaşı olabileceği düşünüyor.

marsta bulunan kaya gizemini koruyor 64e10667

Curiosity’nin imgesindeki kaya, Mars’ta daha evvel bulunan evvelki göktaşlarına benziyor.

Curiosity, şu anda Gale Krateri’ni keşfediyor ve kraterin devasa merkez dağı Sharp Dağı’nın yamaçlarına tırmanıyor

Araç, Mart 2020’de bir zirvenin tepesindeki “Greenheugh Pediment” isimli kaya katmanının üzerine çıkarak en dik arazi tırmanışı rekorunu kırmıştı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu