Magazin

Marmara’da son 40 yılın en kurak periyodu yaşanıyor

marmarada son 40 yilin en kurak donemi 27369

Dünya global ısınmanın en bariz sonuçları ile yüzleşiyor…

Ocak ayının ortalarına gelinmesine karşın Kuzey Yarımküre’de hava sıcaklıkları baharı aratmıyor.

Türkiye’de de kaideler dünyadan geri kalır değil.

Konuya ait İklim Değişikliği ve Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş değerlendirmelerde bulundu.

Türkeş, 2022’de sonbaharın hem sıcak hem de uzun vadeli ortalamalara nazaran kurak geçtiğini, kışın başlamasının akabinde aralık ayının birinci yarısında yağış alındığını ve sıcaklıkların düştüğünü söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına nazaran, Türkiye geneli sonbahar mevsimi yağış normali (1991-2020 ortalaması) 132,7 milimetreyken 2021’de 105,6 milimetre, 2022’de ise 96,3 milimetre olarak gerçekleştiğini belirten Türkeş, sonbahar yağışlarının olağana kıyasla yüzde 27, 2021’in tıpkı mevsimine kıyasla da yüzde 9 azaldığını vurguladı.

40 yılın en az yağışı

Türkeş, 2022’de normaline nazaran en fazla azalmanın yüzde 54 ile yaşandığı Marmara Bölgesi’nde sonbahar yağışlarının son 40 yıllık süreçte en düşük düzeyde gerçekleştiğini aktardı.

Aralık ayının ikinci yarısından itibaren hava sıcaklıklarının yine uzun vadeli ortalamaların üzerine çıktığını, kuraklığın da sürdüğünü lisana getiren Türkeş, “Yaz kuraklığını da eklerseniz 6 aydan daha uzun bir müddettir Türkiye’nin bilhassa kuzeybatısında, Batı Anadolu ve Marmara, Batı Karadeniz, Kuzey Ege dahil olmak üzere İç Ege ve İç Anadolu’nun kuzey ve batısında kuvvetli ve şiddetli kuraklık yaşıyoruz.” dedi.

marmarada son 40 yilin en kurak donemi 273d7327

“Yeni bir kurak devreye girildi”

Marmara Bölgesi’nin Çanakkale’nin de bulunduğu büyük kısmında çok kuraklığın hakim olduğunu belirten Türkeş, 3 aylık ve 6 aylık kuraklık vakit dilimlerine bakıldığında ise evvelki kurak periyot de sayıldığında son 3 yılda nemli dönemler yaşandığını fakat yeni bir kurak devreye girildiğinin anlaşıldığını söz etti.

Bundan sonraki sürece ait yağış beklentilerine değinen Türkeş, şöyle konuştu:

“Uzun vadeli mevsimlik hava iddiaları açısından büyük bir olasılıkla ocak, şubat ve mart aylarında Türkiye’nin kıymetli bir kısmında; Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu dışında yeniden Çanakkale’nin de içinde yer aldığı bir bütün halinde, Batı Anadolu, Marmara, Kuzey Ege, tahminen İç Anadolu ve İç Anadolu’nun yeniden batısı ve Akdeniz’in bir kısmı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yağışlar yüzde 50 ila 65 olasılıkla uzun vadeli ortalamaların altında bekleniyor.

Önümüzdeki 3 ayda da yağış olmayacak demiyorum lakin yaşadığımız kuraklığı hafifletecek bir yağış, mevsimlik varsayımlarda gözükmüyor. Batı Anadolu’dan İç Anadolu’ya gerçek yağmur, iç bölgelerde yükseklerde kar, kimi kentlerde kuşkusuz yağmur ve karla karışık yağmur halinde yeni bir yağışlı ve görece soğuk bir hava kitlesi birkaç gün tesirli olacak lakin çok tesirli bir yağış ne yazık ki gözükmüyor.”

marmarada son 40 yilin en kurak donemi 273c1878

“Akdeniz iklimi görülen bölgelerde kış kuraklıklarının sıklığı ve şiddeti arttı”

Prof. Dr. Türkeş, mevsimlik varsayımlara nazaran yağışlı günlerin olacağını fakat uzun müddetli kuraklığı ortadan kaldıracak derecede yağışların ufukta görünmediğini bildirdi.

Uzun periyodik ortalamalardan daha sıcak şartların yaşandığına işaret eden Türkeş, “Bu yüklü olarak Kuzey Afrika kökenli, bu mevsimde olmaması gereken tropikal hava sistemlerinin kuzeye hakikat sokulmasıyla irtibatlı. Hava sıcaklıklarının ortalamalardan daha yüksek olması, kışın 15, 16 hatta 19 derece üzere günlük en yüksek sıcaklıkların yaşanması, buharlaşma ve terlemeyle su kaybını da artırıyor. O yüzden buharlaşma, sıcaklık ve yağışı içeren indislerde aslında kuraklık şiddeti Marmara Bölgesi’nde ve Çanakkale yöresinde çok daha kuvvetli.” tabirlerini kullandı.

“Suyu verimli kullanmayı şimdiden başlatmamız gerekiyor”

Türkeş, ortalamalara nazaran gelecek aylarda yağışlardaki azalmanın bilhassa tarım ve su kaynakları, kentsel içme ve kullanma suyu konusunda aksiliklere yol açabileceğini lisana getirdi.

Çanakkale’de büyük ölçekte ırmakların değil küçük havzaların olduğunu, Sarıçay’ın beslediği kentte yalnızca Atikhisar Barajı’nın bulunduğunu anlatan Türkeş, şunları kaydetti:

“Çok şiddetli alarm uyarısı vermiyoruz fakat mevcut kuraklıkla hem yaşadığımız kuraklığı hem de önümüzdeki aylarda yeniden kuraklığın sürebileceği mümkünlüğünü dikkate alarak suyu tesirli, kâfi ve verimli kullanmayı şimdiden başlatmamız gerekiyor.

Daima o denli yaşamamız gerekiyor lakin iklim değişikliği ve kuraklığı dikkate aldığımızda daha az etkilenebilmek için çok mecburî alanlar dışında su tüketiminde bir kısıntıya gitmemiz gerekli olabilir.

Bu uzun müddetli insan kaynağı, iklim değişikliğinin tesiriyle bir global ısınma yaşıyoruz. Bir yandan da yağış rejimi değişiyor. Bilhassa Türkiye bölgesinde Akdeniz iklim bölgesinin hükümran olduğu bölgelerde kış kuraklıklarının sıklığının, şiddetinin arttığına ait müşahedeler de kelam konusu.”

marmarada son 40 yilin en kurak donemi 273d0187

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu