Magazin

MANGO’NUN DÖNGÜSEL KRİTERLERLE TASARLANAN BİRİNCİ DENİM KOLEKSİYONU

Mango, eserlerinin kullanım ömrü dolduktan sonra daha kolay tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir olması için döngüsellik kriterleriyle tasarladığı birinci denim koleksiyonunu piyasaya sürerek sürdürülebilirlik yolunda bir adım daha atıyor. Böylelikle, eserin ikinci bir hayata sahip olmasını destekliyor.

Mango Bayan koleksiyonuna dahil olan bu yeni kapsül koleksiyonda, kimileri dirty yıkamalı çeşitli denim kesimler bulunuyor: Koleksiyon, pantolonlar, etekler, tulumlar, crop yelekler ve montlar üzere indigo mavi ve siyah renklerde, 2000’lere damgasını vuran aktüel, son trend siluetler içeriyor. Bu eserlerde, düşük muhakkak modeller, kargo ayrıntılar, dikişsiz paçalar ve geniş bölümler dikkat çekiyor.

Daha fazla döngüsellik elde etmek gayesiyle koleksiyonun yeni eserleri, en az %20’si geri dönüştürülmüş kaynaklardan gelen tek çeşit elyaftan (%100 pamuk) ve kenar sürece yahut jakron etiketler üzere aksesuarlar kullanılmadan tasarlanmıştır. Ayrıyeten, gelişim sürecinde en az atık elde etmek hedefiyle, numune sayısını azaltmak için eserler, 3D dijital tasarım teknolojisi ile dizayn edilmiştir.

a480abd3 44f5 4820 85cb 07289124b78b 1e54c26e 5a9e 4706 9344 b9d5b16a28f3
Mango bu koleksiyondaki kesimleri, kimyasal unsur yahut su kullanımı açısından çevresel tesirlerini en aza indirecek halde gerçekleştirmiş ve döngüsel tasarımı hakkında müşterileri için açıklayıcı bir grafik ekleyerek, kağıt etiket üretimini en aza indirmiştir.

Bu koleksiyonun kampanyası, Akroll (Barselona) tarafından gerçekleştirildi ve başrollerinde canlılığı ve etrafa olan bağlılığı nedeniyle Mango tarafından seçilen Amerikalı model Indira Scott bulunuyor. Fotoğraf sanatkarı Dario Catellani ve görüntü dizayncısı Héctor Ferreño ise kampanyaya hayat veren isimler ortasında yer alıyor.

Yeni sürdürülebilirlik stratejisi
Döngüsel kriterlerle tasarlanan denim koleksiyonu, Mango’nun yeni sürdürülebilirlik stratejisi Sustainable Vision 2030 çerçevesinde hazırladığı birinci kapsül koleksiyondur. Bu yeni stratejinin maksatlarından biri, 2030 yılına kadar eserlerinin dizaynında döngüsel kriterlerin hakim olması ve elyaflarının %100’ünün sürdürülebilir yahut geri dönüştürülmüş kökenli olmasıdır.

Bunun için Mango, daha kolay geri dönüştürülebilir kesimler üreterek (bileşenleri ve yapıları dikkate alınarak), dayanıklılık üzerine ağırlaşarak ve dokumacılık atığı oluşmasını önleyen kalıplar kullanarak önümüzdeki yıllarda döngüsellik kriterlerine sahip eserlerin dizaynını artıracaktır.

Bu manada Mango’nun döngüsellik stratejisi, döngüyü kapatmaya katkıda bulunan üç temel hareketten oluşmaktadır: Birincisi, daha fazla geri dönüştürülebilirlik elde etmek için tek tip elyaf yahut daha az aksesuarla daha sade bir dizayna sahip eserler oluşturmayı amaçlayan Give it back to the loop; ikincisi, AITEX tarafından onaylanmış fizikî özelliklere sahip seçili gereçlerin kullanımı sayesinde, güçlendirilmiş yapılı ve vakitsiz dizaynlı, daha sağlam eserler tasarlamaya yönelik olan Extended life; üçüncüsü ise, kullanılan gereçlerden optimum seviyede faydalanmaya ve dokumacılık atıklarının yine dahil edilmesine odaklanan No Waste’tir.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu