Magazin

Kuraklık vurdu: Kayak merkezlerinde yapay karlama

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 55646

Dünya, 2022’den 2023’e kuraklığı taşıdı…

Hala kar ve yağmur yağışı görmeyen ülkeler ve kentleri var.

Kış turizmini az da olsa etkileyen durum, Türkiye’de yapay olarak tahlile kavuştu.

“Dünyada kar badiresi var”

Türkiye Kayak Federasyonu Lideri Ali Oto, kayak merkezlerindeki yapay karlama sistemlerinin ehemmiyeti, bu dönem dünya genelinde kar yağışının azlığı ve 21 Ocak Dünya Kar Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

Oto, “Bu sene tüm dünyada kar badiresi var. Karın bedelini anlamamız lazım. İnşallah önümüzdeki günlerde karın yağmasını bekliyoruz. Muhakkak kayak merkezlerimizde yapay karlama devam ediyor. Yarışmalarımızda hiçbir problem yok lakin istiyoruz ki Türkiye kış mevsiminde kar alsın. ‘Kar bir gün para edecek lakin siz pahasını bilmeyeceksiniz’ diyen bir büyüğümüz vardı, artık bugünleri yaşıyoruz.” diye konuştu.

Suni karlama yapan merkezler

Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Erzincan Ergan Dağı ve Sivas Yıldız Dağı kayak merkezlerinde yapay karlamanın devam ettiğini belirten Oto, şunları kaydetti:

“Bunun yalnızca kar makineleriyle olması gerekmiyor, hava kaidelerinin da tutması gerekiyor. Bu sene birinci karlamayı Erzurum yaptı, bu hususta memnunuz. Hava koşulları da tuttu ve profesyonel oldu. Kayseri ve Sivas da çok başarılı. Erzincan’da hava kaideleri tutmadı, yeni yeni yağdırmaya başladılar. Bunun ilerlemesi için ülkemizde makul kayak merkezlerinin kesinlikle yapay karlama yapması lazım.”

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 55597747

“Büyük tertip verilmiyor”

Ali Oto, Milletlerarası Kayak Federasyonu’nun yapay karlamaya çok ehemmiyet verdiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Uluslararası Kayak Federasyonu, yapay karlama olmayan yere büyük tertip vermiyor zira eşitliği sağlamıyor. Kesinlikle yapay karlama yapmamız lazım ancak bu hususta profesyonelleşmek gerekiyor. Erzurum ve Kayseri bunu başardı. İnşallah başka merkezlerimizde de bunu başaracağız.

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555aa584

Sezonu kapatan yerler var

Kayak sporunu yaygınlaştırmak ismine bunu yapmamız lazım. Bugün Avrupa’nın buzulları var ve yaz kış kayak yapılıyor lakin oranın da belli kayak merkezlerinde bilhassa Fransa’da birkaç dağ, kar olmaması nedeniyle dönemi kapattı. Kesinlikle doğal karın yağması lazım, yalnızca yapay karlama olmuyor ancak biz yapay karlamayı da yapmalıyız.”

Kar yağmamasına karşın federasyonun faaliyet takviminde bir aksama olmadığını vurgulayan Oto, şunları söz etti:

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555b7286

Yarışlar iptal oluyor

“Biz son hızla devam ediyoruz lakin dünyada bile yarışlar iptal oluyor. Bu, tabiat sporu ve içinde her şey var. Türkiye’de şimdiye kadar bizim organizasyonlarımızda bir zahmet yok. İnşallah faaliyetlerimiz nisan ayına kadar devam edecek. Muhakkak ölçüde olan Erzurum, Kayseri, Sarıkamış, Uludağ ve Kartalkaya üzere 5 yerimiz var.

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555cd502

Yaz moduna az kaldı

Uludağ ve Sarıkamış da bu sene kar olmamasından çok etkilendi zira oralarda yapay karlama sistemi yok. Buraların bir an evvel yapay karlama sistemine geçmesi lazım. Gayemiz dönemi uzatmak değil döneme erken başlamak zira 15 Mart’tan sonra beşerler yaz moduna giriyor, kayakla ilgilenmiyor.

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555db792

Suni karlama yapmayan yerlere çağrı

Eylül ayında da kış moduna giriyorlar. Yapay karlama sistemi Palandöken, Erciyes, Ergan Dağı ve Yıldız Dağı’nda turizmi canlandırıyor. Bizim bilhassa 5 dağımızın 2-3’ü bu işleri bitirdi ve tam manasıyla kar üretiyorlar. Uludağ ve Sarıkamış üzere yerlerimiz de bu karlama sistemini yaparsa turizm daha çok gelişir.”

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555ea468

Dünya Kar Günü…

21 Ocak Dünya Kar Günü’nün 2012’den beri bilhassa Avrupa’da ve birçok ülkede kutlanan bir gün olduğunu belirten Oto, “Federasyonun takviyesi ile kayak sporunun yaygınlaşması için bu türlü bir gün düzenleniyor. Biz de ülkemizde vakit zaman kutluyoruz. Kar Günü, kayağın yaygınlaşması ve daha âlâ ivme kazanması için yapılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 555fa163

500 atlet katıldı

Erzurum’da düzenledikleri Alp Disiplini Eleme Yarışı’yla ilgili de Oto, “2022-2023 döneminin birinci resmi yarışlarını yaptık. 500 sportmen ile iştirak oldu.” sözlerini kullandı.

kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 5560b347
kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 5561a983
kuralik vurdu kayak merkezlerinde suni karlama 5562c616

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu