Ekonomi

Kocaeli’de kum midyesi avlayıp ihraç ediyorlar

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54b45

Kocaeli’de Kefken Limanı’nda günde ortalama 200 ton kum midyesi avlanarak, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir köşesine ihraç ediliyor.

Kum midyesini avlananların sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Talebin fazla olduğunu fakat liman küçük olduğu için hepsine yetişemediklerini belirten kum midyesi avlayanlar, imkanlarının artırılmasını talep ediyor.

Günde 11 gemi

Karadeniz kıyısı Kandıra’nın Kefken Limanı’nda tonlarca kum midyesi toplanıyor. Limanı, kum midyesi için günde 11 gemi kullanıyor.

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54e1e199

Günde 10 ila 20 ton ortası kum midyesi

Her bir gemi günde 10 ila 20 ton ortası kum midyesiyle limana yanaşıyor.

Çanakkale ve Bandırma’ya gönderiliyor

Büyük çuvallarla tırlara yüklenen kum midyeleri evvel işlenmesi için Çanakkale ve Bandırma’ya gönderiliyor. Akabinde başta İtalya, İspanya, Fransa olmak üzere Güney Kore üzere dünyanın pek çok farklı noktasına ihraç ediliyor.

1 Eylül’den 15 Nisan’a kadar

Her sene 1 Eylül’de başlayan kum midyesi avlama dönemi, 15 Nisan’a kadar sürüyor.

Balıkçılar ortasında “Cikcik” diye isimlendirilen kum midyesi, Türkiye iktisadına önemli katkı sağlıyor.

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54e79930

“Kum midyesi 1987’den beri Karadeniz’de avlanıyor”

Kum midyesi avcılığı yapan Nedim Kaya, “Kum midyesi 1987’den beri Karadeniz’de avlanıyor. Genelde İspanya, İtalya üzere Avrupa ülkelerine ihracatı olan bir eser. Bu işi yapan 30-40 tekne var. Herkes buradan ekmek yiyor. Kum midyesi kumda yetişen bir eser. Karadeniz’de, bu kıyılarımızda bol ölçüde var. Avrupa’nın taleplerini aşağı üst karşılıyoruz. Günlük tekne başına 10 ton, 200 çuval kadar avlanıyor. Kefken’de 11 tekneyle avlanılıyor. Karadeniz’de, Sakarya’da, Melenağzı’nda da bu iş yapılıyor. Oralarda da bu işi yapan tekneler var.” dedi.

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54e5b365

“Türkiye’ye dolar bazında güzel bir katkısı var”

Kefken Su Eserleri Kooperatifi’nde misyon yapan Oktay Bayrak ise “Kum midyesi, Kefken’e olduğu üzere ülkemize de büyük gelir sağlıyor. Kefken Limanı’nda 11 tekne çalışıyor. Her tekne günlük 10 ton ile 20 ton ortası hesaplandığında günlük en az 200 ton kum midyesi sağlıyoruz. “ diyerek, İtalya, İspanya, Fransa, Güney Kore üzere ülkelere ihracat yapıldığını lisana getirdi.

“Balıkçıların lisanında ‘Cikcik’ olarak biliniyor”

Bayrak, “Kum midyesi Karadeniz’e mahsus, kumda oluşan bir midye. Öldüğü vakit kum oluyor. Biz balıkçıların lisanında ‘Cikcik’ diye biliniyor. Kum midyesi, yurt dışından gelerek bilinen bir isim. Her sene 1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan’a kadar avlanması özgür. Bu tarih aralığında teknelerimiz denize çıkıp bu madeni tutuyorlar. Tıpkı balıkta olduğu üzere geriye kalan dönemde avlanması yasak.

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54e9b837

Kotalı ürün

Kotalı bir eser. Bu da biraz kısıtlanmaya sebep oluyor. Yetkililerimizin kotayı tekrar düzenlemesi çok uygun olur. Hem ihracat açısından da daha düzgün olur. Ne kadar çok yakalanırsa o kadar ihracatımız olur diye düşünüyoruz.” formunda konuştu.

kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54ed3226
kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54eea393
kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54efd252
kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54f23257
kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54f3b349
kocaelide kum midyesi avlayip ihrac ediyorlar 54f52406

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu