Ekonomi

Koç Holding’in orman yangını projesi Davos’ta örnek gösterildi

İklim kriziyle birlikte global ölçekte görülme sıklığı ve şiddeti artan orman yangınları hakkında, Koç Topluluğu şirketlerinden KoçDigital’in Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği içerisinde geliştirerek Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bünyesinde paylaşımına öncülük ettiği yapay zekâ temelli projesi FireAId, tepe kapsamında yayınlanan özel bir raporda dünya geneline örnek uygulama olarak gösterildi.

“Orman Yangınlarıyla Çabada Sonraki Etap: FireAId Pilot Projesi ve Ölçeklendirme (The Next Frontier in Fighting Wildfires: FireAId Pilot and Scaling)” isimli ayrıntılı proje raporunda Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu’nun önsözüne yer verildi.

Raporda ayrıyeten Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in açıklamaları yer aldı.

“Proje, ticari değil”

Öte yandan, Davos kapsamında WEF Yapay Zekâ ve Makine Öğrenme Platform Lideri Kay Firth Butterfield’ın moderatörlüğünde proje hakkında düzenlenen özel panele Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da katıldı.

FireAId’in, dinamik yangın risk haritası oluşturmanın yanı sıra, yangına süratli müdahale imkânı sağladığını açıklayan Levent Çakıroğlu, “Toplamda 14 farklı bilgi seti içinden 400’den fazla değişkenin kullanıldığı model, kamu kurumlarının yangınla uğraşta dataya dayalı daha gerçek kararlar almalarına yardımcı olurken, değerli bir vakit da kazandıracak. Geçtiğimiz yıl pilot proje ile elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, modelimizi daha fazla paydaşla geliştirme ve dünyanın farklı coğrafyalarında uygulama bahislerinde bizleri cesaretlendirdi. FireAId’in WEF tarafından dünyaya örnek uygulama olarak gösterilmesinden ülkemiz ve topluluğumuz ismine gurur duyuyoruz. Topluluğumuzun yapay zekâ alanındaki kabiliyetlerini dünyamızın düzgünlüğü için değerlendirmeye ve paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

“Paylaşmaya hazırız”

Projenin daha da geliştirilmesi için ilgili tüm paydaşlarla, milletlerarası kuruluşlarla ve bilhassa orman yangını riski yüksek olan ülkelerle çalışmak istediklerini söyleyen Levent Çakıroğlu, projede daha fazla uygunlaştırma yapılması için kullanılan algoritma ve kaynak kodlarını bir karşılık beklemeden, iş birliği içerisinde paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

FireAId’in ticari bir proje olmadığının altını çizen Levent Çakıroğlu, “Ülkemizin Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde 44 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan pilot uygulamamızı Orman Genel Müdürlüğümüzün de görüşleriyle Türkiye’nin tüm bölgelerine genişletmek üzere çalışmalarımıza başladık. Buna paralel olarak, dünya genelinde data sağlayıcılar ve pilot uygulama ortaklarıyla çalışmaya hazırız. Özel dalın teknoloji marifetlerini, kamu bölümünün tecrübesini ve akademinin bilgi birikimini ortak yarar odağında koordineli bir formda bir ortaya getirebilirsek, memleketler arası iş birliklerini yaygınlaştırabilirsek, tahlilinde global bir uyum gerektiren tüm problemlere uzun vadeli ve kalıcı tahliller bulabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu