Teknoloji

Klasik Medyanın Rakibi “Yeni Medya”nın Gücü Her Yerde!

s 6284bb813cbf327d29c767c8669b3e9198d11962

Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte bağlantı ve haber alma alışkanlarımızdaki dönüşüm, klasik medyadan uzaklaşarak yeni medya ve toplumsal sosyal medyaya yönelmemize neden oldu. Lakin tekrar de yazılı medya kaynaklarına verilen reklamlar ya da gazete, mecmua ve televizyon kanallarının yıllardan beri süregelen popülerliği, klâsik medyadan büsbütün vazgeçilemeyeceğinin birer göstergesi. Yeni jenerasyon haber alma alışkanlıkları, klâsik irtibat yollarını tıkamasa da hala “sadece” klasik medyaya tutunmaya çalışanların da toplumsal medyadaki yerlerini alacakları aşikar.

Geleneksel medyanın gelişen teknolojiyle uyumu

s 5bd780915f4379df1188d8b96cd3253878e94f5f

Yakın vakte kadar klasik medyaya sıklıkla yöneltilen tenkitlerin başında teknolojik gelişmelere ahenk sağlayamadığı, dijital çağa ayak uyduramadığı geliyordu. Ne var ki son devirde bilhassa pandemi sürecinin zarurî kıldığı dijital ömür, başta televizyon kanalları olmak üzere bütün klasik bağlantı kanallarının dijital dünyaya ahenk sağlamasını zarurî hale getirdi ve bu hususta süratli bir dönüşüm gerçekleşti.

Klasik anlayış içerisinde geride kalmış üzere görünse de uygulamalar açısından bakıldığında, internet erişimli televizyon aygıtlarının çoğalmasıyla birlikte, tv izleme alışkanlıklarımız stream tv kanalları, mesken sinema sistemleri üzere alanlara evrildiği için televizyon, konutların baş tacı olma pozisyonunu neredeyse geri kazandı. Buradaki değişim; reklam verenlerin, dijital mecralarla konvensiyonel mecraları tercih etmeleri ortasındaki farka odaklanmış durumda.

İnternet ortamında her şey var

Yeni medyada klâsik medyanın neredeyse bütün içeriklerine ulaşma imkanı mevcut. Televizyon reklam sinemalarından gazete haberlerine, sinema sinemalarından fotoğraflara, müziklere, imgelere de ulaşmak mümkün. Klâsik medya içerikleri artık dijital ortamlara da uygun halde üretiliyor. Bir reklam sineması televizyonda yayınlanırken bir yandan da reklam ajansı tarafından dijital ortamlara uygun haliyle de toplumsal ağlarda, paylaşım sitelerinde yer alabiliyor. Bu noktada, reklam bildirisinin alıcısı pozisyonundaki tüketiciler reklama dair fikirlerini, tenkitlerini paylaşabiliyor ya da öbür tüketicilerle tartışabiliyor. Tüketiciler üretim evresinde dahi reklam ajansları tarafından sürece dahil edilebiliyorlar.

Birbirini tamamlar halde 360 derece iletişim

Dijital ortamlarda televizyonun tek taraflı bağlantısı yerine; tartışmanın, fikir alışverişinin, görüş bildirmenin, yorum yapabilmenin, paylaşabilmenin ve vakte bağlı kalmadan izleyebilmenin mümkün olduğu bir sistem var. İzleyici pozisyonunda olmayan bir kullanıcı da içeriğe dijital ortamda ulaşabiliyor. Tıpkı iletisi farklı bir mecrada da alan kullanıcılar açısından ise bildiriler pekişiyor, tüketicilerin dikkati daha fazla çekilebiliyor. Klâsik medyada yürütülen bir reklam kampanyasına ek olarak, dijital ortamlarda destekleyici çalışmalar yapılabiliyor. Uygulamada baktığımızda giderek yaygınlaşan dijital ortamlar yanında, klâsik medyanın da yenilikçi ve yaratıcı bir gözle değerlendirildiği takdirde, sürecin gerisinde kalmadığını söylemek de mümkün. Tüm bu süreçler, 360 derece reklam anlayışının tam manasıyla yerini bulmasını sağlıyor.

Yeni medyanın gücü her yerde!

s 4ac411d45a21ff1e67070f84ba0efa009a87fe69

Geleneksel medya, yeni medyaya dönüşümü ve gelişen taşınabilir sistemler sayesinde her an her yerde ulaşılabilecek bir medya çeşidi haline geldi. Yeni medyayı herkes görüyor, kullanıyor lakin kimileri farkında değil. 

Günlük yaşantımızdan olan yeni medyanın tesirini herkesin kolaylıkla anlayabileceği birkaç örnek verelim:

Otobüs beklerken

Otobüs duraklarında IOT prensibi ile çalışan, hangi otobüsün, kaç dakika içinde bulunduğunuz durağa geleceğini gösteren bilgi ekranları ve buna dair taşınabilir uygulamalar.

(Son vakitlerde yoğunluk ve gerekli sistem güncellemelerinin yapılmaması nedeni ile bu hizmette önemli aksaklıklar yaşanıyor)

Toplu taşıma araçlarında “otobüs, metro, tren” seyir halindeyken

Aynı prensip dahilinde çalışan durak bildirme ekranı ile hem imajlı hem sesli olarak nerede olduğunuzu yahut gelecek durağın neresi olduğunu söyleyen sistemler. 

Telefon ile konuşurken

Günümüz teknolojisinin desteklediği 4.5 G ve kısa bir vakit evvel hayata geçen 5G özelliği sayesinde sevdiklerinizle çok daha süratli ve kaliteli erişim sağlayabileceğiniz konuşmalar yapılabilmekte; kesintisiz ve akıcı bir halde anlık olarak irtibata geçilebilmekte. 

Oyun oynarken

Zaman ve ara kavramına takılmaksızın multiplayer oynanabilen oyunlar.

Doğal afetlerde

Deprem ve gibisi felaket anlarında Beşerler ulaşamadıkları isimleri Google ve toplumsal medya mecraları aracılığı ile yayınlayabiliyorlar, rastgele biri o isimden haber aldığında tekrar birebir mecralar üzerinden bağlantı sağlanabiliyor. Bazen karasal bir ulaşım aracı, bazen hava araçları hatta bazen dronlarla Taşınabilir Wi-Fi hizmeti ile felaket bölgesi ile ve enkaz altındaki yardıma muhtaç beşerlerle bağlantı kurulabiliyor. 

Gazetelerde

Gazetelerdeki satış oranı neden düştü? Neden artık gazeteler tercih edilmiyor? Klasik gazetecilik yerini toplumsal medya gazeteciliğine yani anlık haber yayıncılığına yavaş yavaş bırakmakta ve okuyucular gazete alıp, yanlarında taşımak yerine bilgisayar başında ya da telefon, tablet üzere araçlar ile hangi gazeteyi okumak isterse onun sitesine girip yahut o gazetenin uygulamasını indirip gündemi anlık olarak takip edebiliyor. Alışılmış burada bir de “Vatandaş Gazeteciliği” kavramı devreye giriyor. Bir sonraki yazımızda da onu konuşalım 😉 

Selam ve sevgilerimle…  

Instagram

Twitter

Facebook

Linkedln

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu