Ekonomi

Kırgızistan’da yabancılar 5 bin dolardan fazla nakitle ülkeden çıkamayacak

kirgizistanda yabancilar 5 bin dolardan fazla nakitle ulkeden cikama 6930e

Kırgızistan, aldığı yeni karara nazaran, tüm döviz çıkışlarını finansal sistem üzerinden aktarmak maksadıyla turistlerin yurt dışına para çıkarmasına kısıtlama getirdi.

Yasağın süreksiz olduğu açıklandı

Kırgızistan hükümeti, yurt dışından gelen yabancıların ülkeden 5 bin dolardan fazla nakit döviz çıkarmasına süreksiz olarak yasak getirdi.

Karar ulusal çıkarları korumak hedefiyle alındı

Bakanlar Heyeti Lideri Akılbek Caparov’un imzasıyla yayınlanan kararın, mali ve ekonomik güvenliği sağlamak, iç döviz piyasasında durumu istikrara kavuşturmak ve Kırgız Cumhuriyeti’nin ulusal çıkarlarını korumak hedefiyle alındığı belirtildi.

kirgizistanda yabancilar 5 bin dolardan fazla nakitle ulkeden cikama 69260386

Kırgızistan vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancılar 10 bin dolar çıkartabilecek

Kırgızistan vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancılar için bu ölçü, 10 bin dolar olarak belirlendi. Nakit dövizin 10 bin doları geçmesi halinde, bunun yüzde 10’u kurul fiyatı formunda alınacak.

Geçen yıl da şirketlere yasak getirilmişti

Kırgızistan Merkez Bankası; bankalar, döviz ofisleri, mikro finans ve mikro kredi şirketlerine ülkeden nakit dolar çıkarılmasına geçen yıl süreksiz olarak yasak koymuştu.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu