Teknoloji

Karadeniz’de 3GW kapasiteli yapay güç adası kurulabilir

600x338karadeniz de 3gw kapasiteli yapay enerji adasi kurulabilir

karadeniz de 3gw kapasiteli yapay enerji adasi kurulabilir159549 0 Açık deniz rüzgar enerjisi denize kıyısı olan ülkeler için önemli bir güç potansiyeli sunuyor. Bu bağlamda Karadeniz de kıymetli ölçüde bir potansiyeli barındırıyor. Aktarılanlara nazaran Energy Policy Group‘un (EPG) 2020’de yaptığı çalışmada Romanya’nın 94 GW’lık açık deniz rüzgar kapasitesi bulunuyor. Yeni yayınlanan bir rapor ise bu kapasitenin “enerji adası” projesiyle kullanılabileceğini gösteriyor.

Karadeniz’de güç adası projesi

Bağımsız Rumen güç ve iklim siyaseti niyet kuruluşu Energy Policy Group’a (EPG) nazaran, Romanya ve Bulgaristan’ın ortak bir proje için, açık deniz rüzgar konuşlandırması Romanya’nın dekarbonizasyon uğraşlarına büyük bir takviye sağlayabilir. Kurulacak yapay “enerji adası” dağınık bir biçimde olan açık deniz rüzgar türbinlerinin toplandığı bir merkez pozisyonunda olacak. Birebir vakitte bu güç adası yeşil hidrojen üzere başka güç çeşitlerini birleştirmek için yapay bir merkez olarak kullanılabilir. Emsal bir proje üzerinde Danimarka ve Belçika da çalışıyor.

karadeniz de 3gw kapasiteli yapay enerji adasi kurulabilir159549 1 Örgüt geçen hafta yapay bir Romanya-Bulgaristan güç adası ve her ülke tarafından kurulan 3 GW‘lık açık deniz türbinlerinin potansiyelini inceleyen bir senaryo sundu. Bu durumda, iki ülke Karadeniz’deki açık deniz rüzgar potansiyelini daha verimli bir formda ortaya çıkarabilecek ve şebeke zorluklarını çözebilecek EPG ayrıyeten, bu türlü bir projenin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan da dahil olmak üzere Karadeniz bölgesindeki öteki ülkelerle enterkonneksiyon (ulusal elektrik sisteminin başka bir ülkeye ilişkin elektrik sistemine bağlanması) kapasitesinin geliştirilebileceğini söyledi.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Shabla ve Romanya’nın Köstence kentindeki potansiyel bir suram Romanya için yaklaşık 8,4 milyar euro (9,08 milyar dolar) meblağında toplam harcama manasına geliyor. EPG, Romanya’nın karbon nötr hale gelmesi için 2050 yılına kadar Karadeniz’e kabaca 15 GW açık deniz rüzgar türbini kurması gerektiğini varsayım ediyor. Hesaplamalarına nazaran, 3 GW’lık bir proje Romanya iktisadına 6,3 milyar euro katma bedel katacak.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu