Magazin

Kaçkarlar, heliski sporunun merkezine dönüşüyor

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c1f4

Avrupa’da hava sıcaklıkları, kış mevsiminde yüksek seviyelerde seyrediyor.

İsviçre Alpleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok kayak merkezine kâfi kar yağmadı.

Batılı ülkelerden çok sayıda atlet, kayak yapmak için Rize’yi seçiyor.

13 hafta devam edecek: Rezervasyonlar doldu

Kaçkar Dağları, Türkiye’de helikopterli kayak olarak bilinen heliskinin merkezi haline gelirken, 13 hafta boyunca devam edecek kış sporundaki rezervasyon doluluğu göze çarpıyor.

Ekipler, bölgede teknik çalışmaların tamamlanmasının akabinde hava kaidelerinin olağana dönmesi ile üç helikopterle birinci hafta faaliyetini gerçekleştirdi.

Güvenlik en üst seviyede

Faaliyetin birinci haftasına, ortalarında Hint ailenin de yer aldığı İsviçre’den gelen 16 kişilik atlet kafilesi katılarak Kaçkar Dağları’nda elverişli hava şartlarında karın keyfini çıkardı.

Kar kalınlığının 1 metrenin üzerinde olduğu bölgede kayan atletler için güvenlik en üst düzeyde tutuldu.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c572398

Kaçkarlar’da adrenalin yaşanıyor

Kafilede bu yıl birinci sefer küçük yaştaki sportmenler da yer aldı. Ailesi ile faaliyete katılan 6 ve 10 yaşındaki çocuklar, Kaçkar Dağları’nda inançlı alanlarda karın tadını çıkardı.

Sporcular, tepelerin yanı sıra karla kaplı çam ormanları ortasında da adrenalin dolu vakit geçirdi.

Rize Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu, helikopterle faaliyetin yapıldığı alanda incelemelerde bulundu, firma yetkililerinden güvenlik önlemleri hakkında bilgi aldı.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c57d114

İsviçre, Rusya, Kanada…

Alemdaroğlu, heliskide 2023 faaliyetlerinin başladığını, yapılan araştırma ve inceleme sonrasında Kaçkarlar’ın en beğenilen parkur ve kar kalitesine sahip olduğunun belirlendiğini söyledi.

Kaçkarlar’a her geçen yıl talebin arttığını söz eden Alemdaroğlu, “Geçen yıl 432 müracaat yapılmıştı. Bu yıl tekrar 400’ün üzerinde müracaat görünüyor. Ekseriyetle İsviçre, Avrupa ülkeleri, Rusya, Kanada ve Türkiye’den müracaatlar olduğunu gözlemliyoruz. Parkurumuzun kar kalitesi, vadilerimizin hoşluğu ön plana çıkıyor. Atletler vadilerde hem heyecanı hem keyfi yaşıyor.” diye konuştu.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c591236

Rize-Artvin Havalimanı olumlu etkiledi

Alemdaroğlu, heliski faaliyetlerinde gerekli yasal müsaadelerin ve güvenliğin son derece değerli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tüm önlemler en ince detayına kadar düşünülerek alınıyor. Biz de gerekli incelemeleri yürütüyoruz. Rize-Artvin Havalimanı’mızın yapılmış olması farklı bir paha kattı. Havalimanına gelen konuklarımızı kısa müddette konaklayacağı alana, oradan da tertibin yapıldığı alana ulaştırıyoruz.”

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c59e833

“Kaçkarlar, dünya markası”

Sezonun çok yeterli ilerlediğini belirten Alemdaroğlu, “Bölgede faaliyetleri incelediğimizde çok uygun ilerlediğini görebiliyoruz. Dünyadaki parkurlar Himalayalar, İsviçre’de Alpler, Fransa, İtalya olsun; son yılları gözlemlediğimizde Kaçkarlar, marka olarak artık dünyada yerini aldı.” sözlerini kullandı.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5ac412

2024 yılında heliski dönemi 14 hafta olacak

Heliski Operasyon Sorumlusu Celal Özkan, tertibin Türkiye için çok kıymetli olduğunu, güvenliğin ise en üst düzeyde sağlandığını söyledi.

Kaçkarlar’ın tercih edilmesindeki en değerli etkenlerin başında profesyonel takımın yanı sıra tabiatın hoşluğunun de geldiğini vurgulayan Özkan, şu değerlendirmede bulundu:

“Dağın eğimi çok ülkü, Avrupa’ya çok yakın”

“Dünyanın en âlâ pilotları, kayak rehberleri ile birlikte çalışılıyor. Kaçkar Dağları üzere elimizde inanılmaz hoş bir eser var. Karın kalitesi çok güzel, dağın eğimi heliski faaliyeti için çok ülkü. Avrupa’ya çok yakın.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5bc178

Sportmenler; ABD, Kanada üzere çok uzak ara katetmiyor. Rize-Artvin Havalimanı operasyonun büyümesi için çok tesirli oldu. Sportmenler bir saatlik seyahatle destinasyon alanına varmış oluyor. Havalimanı tesiri bundan sonra artarak devam edecek.”

Özkan, koronavirüs devrinde birçok heliski alanının kapandığını, Türkiye’de ise faaliyetlerin devam ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Tek dezavantajı bilinmemesiydi”

“Bu periyottaki inançlı ve kaliteli çalışmamızla sportmen sayısında artış yaşandı. Bölgeyi gelip gören sportmenler, inanılmaz memnun ayrıldı. Şu anda 2023 dolu, 2024 yılının rezervasyonlarını satmaya başladık. 2024 yılında dönemi 14 hafta olarak planlayarak tarih aralığı belirledik.

Onun satışları da çok âlâ gidiyor. Üzerine koyarak ilerliyoruz. Sahiden Kaçkar Dağları, heliski operasyonları için dünyada en yeterli yerlerden. Tek dezavantajı, bilinmemesiydi ancak yavaş yavaş dünyaya faaliyetimizle tanıtmaya başladık.”

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5c8916

Kayak rehberi Brunner: Karın kalitesi çok iyi

Faaliyetin başladığı birinci günden itibaren pilot ve kayak rehberi olarak misyon yapan Roland Brunner, bölge coğrafyasının çok hoş olduğunu ve keyifle misyon yaptığını lisana getirdi.

Brunner, 2005 yılından itibaren bölgede kayak yapılacak alanları tespit ettiklerini belirterek, “Bölgede ortalama 500 parkur var. Eksiksiz heliski kayak rotası. Karın kalitesi çok âlâ ve hafif. Bunun sebebi Karadeniz’de ocak ve şubat aylarındaki hava koşulları. Heliski için koşullar çok yeterli. Alpler’de bu yıl kar olmadığı için orada operasyon yapılması çok güç.” diye konuştu.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5d1579

Sporcuların birinci yıllarda bölgeyi keşfetmek için tercih ettiğini anlatan Brunner, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sporcular şad ayrılıyor”

“Türkiye kayak olarak bilinen bir yer değildi, atletler gelip keşfettikten sonra hakikaten çok şaşırıyorlar. Bu türlü kar kalitesini ve bu derece bir eğimi başlarında canlandıramıyorlar. Türkiye’yi yaz turizmi olarak bildikleri için geri dönüşler çok uygun oluyor. Atletler çok mutlu ayrıldıkları için tekrar geliyorlar.

Gelen bir daha gelmek istiyor. Bundan ötürü dönemi uzatıyoruz. Kanada, ABD’de kayan çok sayıda sportmen da buraya gelmeye başladı. Birçoğu, ‘Bu vakte kadar yaptığım en hoş kayak’ olarak geri dönüşte bulunuyor.”

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5dd310

2005’ten beri Çamlıhemşin’de yürütülüyor

Helikopterle sportmenlerin doruklara bırakıldıktan sonra yamaçlardan kaydığı ekstrem spor kısımlarından heliski, dünyada sayılı merkezlerde gerçekleştiriliyor.

Tehlikeli olduğu kadar heyecan verici de bulunan bu spor, Türkiye’de Kaçkar Dağları’nın Rize sonları içinde kalan Çamlıhemşin ilçesinde 2005’ten itibaren sürdürülüyor.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5e6582

Yerli ve yabancı pilotlar misyon alıyor

Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları’nda gerçekleştirilen heliski sporu, Türkiye-İsviçre iştirakindeki Turkey-Ayder Heliski Havacılık ve Turizm Şirketince yürütülüyor.

Türkiye’deki heliski operasyonunda, uzun mühlet farklı ülkelerde arama ve kurtarma faaliyetlerinde misyon yapan yerli ve yabancı pilot ve dağ rehberleri misyon alıyor.

Sezonun büyük kısmını Türkiye’de ve farklı ülkelerdeki helikopter kayağı operasyonlarında geçiren takımlar, profesyonel kurtarma timleri ortasında yer alıyor.

kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5ef714
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5f9488
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c5ff187
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c60b480
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c639382
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c62e252
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c625953
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c61b912
kackarlar heliski sporunun merkezine donusuyor 3c611670

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu